Livsmedelsverket kommer i dag att träffa Icas koncernledning för att diskutera bolagets köttfärshanterning.
- Vi ska ta upp rutinerna för märkning och hygien och försöka förhöra oss om vilka åtgärder som Ica vidtagit för att det inte ska inträffa igen, säger Göran Arén, chefsjurist hos Livsmedelsverket.
Livsmedelsverket har polisanmält Ica för den ommärkta köttfärsen som uppdagades i SVT:s "Uppdrag granskning". I eftermiddag är koncernledningen kallad till ett möte hos myndigheten.
Har det hänt förr att ni haft möte direkt med en koncernledning?
- Nej, det är inte vardagsmat. Jag kan inte på rak arm säga om det har hänt förr, säger Göran Arén.
Vid mötet kommer en representant för Solna kommun att finnas med. Personen finns med för att Icas huvudkontor är placerat i Solna.
- Huvudkontoret är numera att betrakta som livsmedelsanläggning i och med den nya livsmedelslagen, säger Göran Arén.
Hur kommenterar du att ett nytt fall av misstänkt datumfusk i en Icabutik upptäckts efter att de fyra Maxi-butikerna blev avslöjade?
- Det visar att kontrollen fungerar och att man kan upptäcka sådant här. Då får man ha lite tur eller som i det här fallet ha fått ett tips. Men i huvudsak är det så att företagens egna system måste fungera, säger Göran Arén.