Arbetsmarknaden

Inte helt nattsvart för unga arbetslösa

Publicerad 2009-08-04 06:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Arbetslösa ungdomar får bekymmer av två anledningar när konjunkturen viker. De är de första som får lämna jobbet och de får svårare att få sitt första jobb och därmed komma in på arbetsmarknaden. När sommarvikariaten snart tar slut blir läget ännu tuffare.

Men situationen är inte helt nattsvart. Unga är i genomsnitt arbetslösa under kortare perioder än äldre. Det finns jobb att få även när arbetslösheten är som högst.

Det är alltid omsättning på arbetsmarknaden eftersom det trots allt behövs vikarier av olika skäl och för att anställda säger upp sig ­eller går i pension. Till och med i år räknar Arbetsförmedlingen med att mellan 800.000 och 900.000 personer får ett nytt jobb.

Men ”ungdomar” är inte någon enhetlig grupp. Det finns skillnader och erfarenheterna visar att de som hoppat av skolan efter nian eller inte har fullföljt sina gymnasiestudier får betydligt större problem än andra.

Enligt SCB:s senaste siffror har de unga som är arbetslösa varit det i genomsnitt 9,6 veckor. Det är mindre än en tredjedel av tiden för gruppen 25–54 år. De arbetslösa i gruppen 55–74 år har varit utan jobb i genomsnitt 57,5 veckor.

Men det blir allt tydligare att unga får vänja sig vid perioder av arbetslöshet innan de får fäste på arbetsmarknaden. 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

JC-kedjan hotas av nedläggning

Moderbolaget har fått nog. Ägarna har tröttnat på stora förluster i klädkedjan JC, som måste vända till vinst. Annars läggs den ned eller säljs. 28 5 tweets 23 rekommendationer

Foto: Scanpix

Norsk statsminister vägrar åka Ryanair

”Det passar nog inte mig”. Efter strid mellan flygföretaget och fackföreningar säger Jens Stoltenberg att han aldrig ska flyga med bolaget. 273 24 tweets 249 rekommendationer

Foto: Scanpix

Lovar att ”utplåna” alla skatteparadis

Krafttag mot skattesmitare. I kölvattnet av den franska skatteskandalen lovar president François Hollande att "utplåna" skatteparadis i världen. 44 7 tweets 37 rekommendationer

Foto: Scanpix

Bostadsköpare mindre oroliga

Mäklarsamfundets undersökning. Fastighetsmäklare tror på stigande bopriser, och ser en minskad allmän oro bland köpare och säljare.

Mer från förstasidan

Barcelona slog ut Ibrahimovics PSG

Champions League. Barcelona vidare till semifinal efter 1–1 mot PSG. Men Zlatan Ibrahimovic var stolt över lagets insats.

Minut för minut. DN direktrapporterade hela matchen.

4–0 totalt. Bayern München slog ut Juventus.

Brandmän togs som gisslan

Åkte till huset efter nödsamtal. En beväpnad man tog fem brandmän som gisslan i en stad i Georgia i USA. Polisen sköt senare mannen till döds.

Dotterlös efter domarmiss

Sambon ville adoptera. Ett misstag i Gävle tingsrätt gjorde att en kvinna förlorade moderskapet över sin dotter. Nu får domaren skarp kritik av JK. 17 3 tweets 14 rekommendationer

Högskoleguiden

Vad vill du bli? Den 15 mars öppnar anmälan till högskolan. DN guidar dig rätt i utbildningsdjungeln.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Löfven hånar regeringen

Veckans löp. Korvgrillning och mer från S-kongressen.

Tiggarnas vardag

Läs artiklarna här. I flera reportage granskar DN hur tiggarna har det i Stockholm.

Bästa Beatrice Ask

Läs Khemiris brev. ”Jag vill att vi byter skinn”.