Våra livsmedel

Inte mycket kött i grillkorven

Publicerad 2008-06-25 10:24

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Semester och dags för grillkväll? Tänk på vilken grillkorv du lägger på gallret. Vissa sorter innehåller mer vatten än kött, det visar ett test som Råd & Rön har gjort.

Tidningen har testat 15 vanliga grillkorvar och det visar sig att kötthalten ofta är låg. I flera av de snällare, mer "barnvänliga" korvarna är bara en tredjedel av innehållet kött.

- Det är väldigt lite, närmare 50 procent tycker jag att det åtminstone ska vara, säger Iréne Mattisson, nutritionist på Livsmedelsverket till tidningen Råd & Rön.

Resten av korven består av potatismjöl, tillsatser och vatten. Tre av korvsorterna innehåller faktiskt mer vatten än kött.

- En märklig produkt, det blir dyrt vatten även om priset på korven kan tyckas lågt. Om man byter ut många köttmåltider mot grillkorv får barnen lägre näringsintag. Köttet är rikt på mineraler och ger bra med järn och zink och dessutom protein, säger Mattisson.

Råd & Rön testade också halten bakterier i korvarna. Vid tidningens förra test för några år sedan var sju av tio korvar sura vid bäst före datum. Den här gången har det blivit bättre. Bara tre av femton korvar har för hög bakteriehalt och då handlar det inte om några farliga bakterier, skriver tidningen.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.