Twitter och Facebook får inte längre nämnas hur som helst i fransk radio och tv. Myndigheterna lagstiftar mot otillbörlig reklam för företagen.
Vid en nyhet som är direkt kopplad till sajterna Twitter och Facebook får företagsnamnen nämnas, rapporterar Sky News. Men i övrigt anser franska myndigheter att det blir gratisreklam om de sociala nätverken benämns.
Sedan 1992 är dold marknadsföring förbjuden i fransk etermedia, enligt Sky News. En ny lag ska alltså även sätta stopp för att sociala medier som Twitter och Facebook ska främjas framför andra nätverkssajter.
Lagen har fått en hel del kritik. Några har menat att det är svårt att skapa en dialog med lyssnarna eller tittarna om sajterna inte får nämnas. I dag har många radio- och tvprogram sidor på Facebook och Twitterkonton för att föra ett samtal med fansen.
Enligt Christine Kelly, som är rådgivare vid det franska tillsynsorganet som står bakom lagändringen, menar att man kan hänvisa fansen till att kontakta programmen ”via sociala medier”. På så vis nämns inte företagsnamnen.
– Varför ska vi främja sociala nätverk som Facebook som är värda miljarder dollar och inte andra nätverk som har svårt att göra sina röster hörda, sade Christine Kelly till Sky News.