Ett ovanligt sofistikerat datahot som spionerar och stjäl information ur datorer har upptäckts. Nu går Iran ut och säger att de har utarbetat ett sätt att motverka viruset.
Datahotet, som kallas "Flamer" eller "Flame", har spridits till datorer främst i Mellanöstern under två års tid. Det är ett virus som samlar upp information från datorn. Det kan ta skärmdumpar från chattar, spela in ljud från mikrofonen och plocka upp innehåll i filer och dokument.
Dataexperter har kallat "Flame" för ett av de mest sofistikerade hoten hittils. Experter menar att det är så pass avancerat att det måste ha satts samman av någon typ av organisation. Det kan även vara ett enskilt land som ligger bakom framtagandet.
En relativt liten grupp datorer har dock rapporterats drabbade. Iran rapporterar om 189 infekterade datorer. 98 fall har upptäckts i Israel/Palestina och 32 stycken i Sudan. Dessutom finns enstaka fall i bland annat Syrien, Saudiarabien, Egypten och Libanon. Siffran väntas dock stiga efter att man har fått upp ögonen för problemet och kunskap om hur hotet hittas.
Iran, det värst drabbade landet, uppger nu att de har utarbetat ett system för att ta hand om "Flame", rapporterar BBC.
Iran har tillverkat ett program som kan scanna av datorer, hitta "Flame" och rensa datorn från det. Iran uppger att de hade arbetat klart med skyddsprogrammet i början av maj. Nu finns det klart för distrubition till organisationer som riskeras att drabbas.
Men att utarbeta skydd mot ett datahot är mycket lättare än att ta reda på vilken skada det har gjort, påminner dataexperter. Det återstår fortfarande mycket jobb innan vi vet exakt vilken information "Flame" har samlat in, i vilket syfte och för vems vinning.