Irländska folket får ta notan

Publicerad 2010-10-12 08:52

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

När Clare Hynes kom tillbaka till jobbet från mammaledigheten sänktes hennes lön med 5 procent. –Jag har haft tur, säger hon. Många irländare, om inte de flesta, har råkar ännu värre ut nu när ekonomin rasat.

För inte så länge sedan talade man om Irland som ”den keltiska tigern”. Landet hade med hjälp av låga skatter lockat till sig utländska storföretag och ekonomin växte så det knakade.

De multinationella företagen sökte ung, högutbildad arbetskraft. Clare Hynes make Rob var en av dem.

– Jag är född 1976 och jag är ett barn av den keltiska tigern. När jag var klar med min utbildning var det inga problem att få jobb, säger han.

– Eller att byta jobb för att få högre lön, tillägger han.

Rob och Clare, som arbetar med grafisk design på ett av de största tidningshusen i Irland, kunde kosta på sig att hoppa av sina jobb under ett par år för att luffa runt i världen.

När de återvände till Irland köpte de sin nuvarande bostad 2006, i en välbärgad förort, norr om Dublin. Sedan sprack den lånebubbla som trissat upp huspriserna till fantasibelopp.

Bankerna kraschade och staten tvingades ta över och stötta dem. Budgetunderskottet stiger fortfarande, ekonomin faller. Arbetslösheten har gått från 4 till 14 procent och regeringen presenterar den ena krisbudgeten efter den andra med nedskärningar och skattehöjningar.

Rob Hynes har fortfarande kvar sitt arbete som mellanchef i en cementindustri. Men företaget har gjort sig av med anställda i omgångar, och han kan inte vara säker på att ha kvar sitt arbete.

Vad händer med er om en av er blir av med jobbet?

– Vi klarar oss eftersom skattesystemet gör att vi i så fall kan sambeskattas. Även om det inte kan kompensera för bortfallet av en inkomst så är det en hjälp, säger Rob.

Funderar ni på att flytta från Irland?

– Det är en möjlighet, säger Clare som själv härstammar från England.

– Vi skulle kunna flytta dit. Jag har ju släkt och vänner där.

Hon sneglar på sin man, som gör en grimas.

– Som du förstår har vi haft diskussioner om det här, säger Clare med ett skratt.

Men så var det där med huset. Rob gör bedömningen att det är värt 60 procent av vad de gav för det, men ingen vet. Det finns ju inga köpare längre. De kan i varje fall inte sälja utan att göra en saftig förlust.

Familjens mest akuta oro just nu gäller barnbidraget på 300 euro, cirka 2.800 kronor, Det behövs eftersom de betalar 1.200 euro – långt över 10.000 kronor – i månaden för barnomsorg.

Men ryktet i Dublin säger att när den nya budgeten presenteras senare i höst kommer barnbidraget för medelklasspersoner som Hynes att slopas.

Rob och Clare Hynes vill inte skylla på någon, inte ens på bankerna, för att det gått så illa för Irland. Under boomen var det få som klagade. Lönerna steg kraftigt.

– Vi förlorade våra värderingar. Pengar blev våra värderingar, säger Rob filosofiskt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Rebellarmé: Sätt in flygräder

Vill rikta dem mot syriska regimen. FSA överger dessutom FN:s fredsplan efter att 92 personer, varav 32 var barn, dödades i Homs. 18 1 tweets 17 rekommendationer

Man hittad död i lägenhet

Polisen misstänker mord. En man hittades död i en lägenhet i centrala Norrköping på fredagskvällen.

Foto: Jacques Wallner

Kul att vara en farlig miljöbuse

Det är riktigt kul att vara miljöbuse i en Camaro med en stor och törstig V8-motor. Fast det började trist.

Foto: Scanpix

De som är rökfria får extra semester

Företag agerar mot rökning. Ickerökare får på arbetsplatser i Norge en eller flera dagars extra ledighet. Syftet är att fler ska sluta röka. 19 6 tweets 13 rekommendationer

Är det rätt att ickerökare får extra ledighet?

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan