Bonusar och löner
Ja till straffskatt på bonusar
Publicerat 2009-03-19 21:58
USA:s representanthus röstade med stor majoritet igenom förslaget om en 90-procentig skatt på bonusar som betalas ut till chefer i försäkringsjätten AIG och andra företag som överlever genom stora statliga bidrag.
Bonusar och löner
- Fler artiklar
- 40 miljoner i lönetillägg
- Statligt finansbolag delar ut miljonbonus
- Kraftiga lönelyft för direktörer
- SEB öppnar för sänkning av bonusar
- FI-kritik mot finansbonusar
- Borg varnar för hårdare bonusregler
- SEB har lagt nära 2 miljarder i bonuskassan
- Fransk punktskatt på bankbonusar
- Svenska chefslöners tio-i-topp
- Svenska vd-löner väsentligt lägre
- Analyser
- Osäkerheten drabbar ägarna
- Lundby-Wedin har visat styrka – men hennes botgöring blir tung
- Att öppet visa splittring skadar alla
- S söker desperat en syndabock
- Helt öppet om hon kan sitta kvar
- Brors: "Lundby-Wedin gör en halv pudel"
- Maria Crofts: "Rena katastrofen för bolaget"
- Bonusarna görs upp i slutna rum
Den folkliga ilskan är stor i USA över att skattepengar gått till bonusar åt bolagschefer som genom sitt agerande bäddat för krisen landet befinner sig i. Med den vinden i ryggen lyckades representanthusets demokratiska majoritet övertyga flera av presidentens många kritiker i det republikanska lägret att rösta för förslaget, som passerade kammaren med siffrorna 328 mot 93.
Skatten ska läggas på anställda med en inkomst på mer än 250 000 dollar i företag som fått mer än fem miljarder i stöd från regeringen under finanskrisen. Ett av företagen som omfattas är försäkringsjätten AIG. Demokraten Charlie Rangel har uttryckt en förhoppning om att cheferna kommer att få lämna ifrån sig hela bonusen:
– Vi räknade ut att lokala myndigheter och delstatsregeringarna tar hand om de andra tio procenten.
– Hela tanken att de skulle belönas med miljoner dollar strider mot allt som hederliga människor tror på, sade Charlie Rangel efter omröstningen.
Men trots eftergifterna till det folkliga missnöjet höjs nu röster som kräver finansminister Timothy Geithners avgång. Den tidigare chefen för centralbanken Federal reserve utsätts för hård kritik av både Demokrater och Republikaner. Kritikerna menar att Geithner inte gjort vad som behövs för att rädda landets krisdrabbade ekonomi.
– Jag tycker att finansministern är ute på tunn is och ju snarare vi får svar på våra frågor desto bättre blir det också för honom, säger John Boehner, ledare för republikanerna i representanthuset.
Parallellt arbetar senaten på sitt eget förslag mot bonusarna. Enligt Wall Street Journal ska senatens paket omfatta fler bolag, inte bara de största. Senaten föreslår en skatt på 70 procent som betalas av både anställd och företag.
Läs mer: Osäkerheten drabbar ägarna
Visar 1-10 av 11. Per sida:
Usa är lite digitalt. 1/0, bäst/sämst. Allt finns där, till och med dödsstraff. 90% straffskatt låter drastiskt, men något liknande tycks trots allt även behövas i Sverige just nu.
Xerxes, 17:12, 20 mars 2009. Anmäl
Alldeles utmärk och korrekt- enda anledningen till att få mer än man behöver är att hjälpa andra som har mindre att få det bättre. Precis som miljö och ekotänkandet och enda framkomliga vägen i förlängningen- om inte alla rika roffare planerar att omge sig, sina barn och sin släkt med bevakning dygnet runt iframtiden. Inget folk kommer att svälta ihjäl frivilligt-- någonstans!
kerstin, 15:09, 20 mars 2009. Anmäl
Bra! Hela den nya företagskulturen som inte bygger på långsiktigt entrepenörskap utan bara kortsiktig girighet stinker och har skjutit marknadsekonomin i sank. Denna skatt borde införas snarast i gamla Svedala.
Skinpipe, 15:06, 20 mars 2009. Anmäl
@ Dr Evil, knappast hyperinflation. De trycker ju till och med mer pengar för att undvika deflation.
Filip, 09:42, 20 mars 2009. Anmäl
United Soviet States of America !
ktyi, 08:40, 20 mars 2009. Anmäl
Coolt. Extremt populistiskt men ändå. Får se var det leder. :)
M, 08:30, 20 mars 2009. Anmäl
För min del kunde skattesatsen gärna varit 110 % enligt Pomperipossa-modell.
Då får tomtenissarna ta lån ha,ha ( räntan är ju NOLL och hyperinflation på gång )
Dr Evil, 04:59, 20 mars 2009. Anmäl
Inte illa pinkat av USA:s 44:e president, den första afroamerikanska med kunskaper från Columbia University och Harvard Law School och hjärtat hos landet och folket och som förstår att dollar är ett medel, inte ett ändamål. Och eftersom han är landets president, så har han fått väljarnas förtroende att göra det som är bästa för hela landet. Jag vill gratulera honom på alla sätt. Keep it up!
Mats, 00:47, 20 mars 2009. Anmäl
Skönt att veta att vi har experter på den amerikanska konstitutionen här på DN...
Anonym Mus, 00:16, 20 mars 2009. Anmäl
Bra att de äntligen försöker få till en rättvisa efter vilda-västern ekonomin som de nyliberala lämnade efter sig.
Det är ansvarsfullt agerat!
Perfekt!, 23:59, 19 mars 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Köp kontorsmöbler hos Vican
Vi inreder kontor och säljer nya och begagnade kontorsmöbler. Vi hjälper dig att ta fram den ultimata...
-
Kontorsinredning
Köp/hyr kontorsinredning hos Exin i Västerås. Vi flyttar även kontor.
-
Trevlig kontorsmiljö
Vi har möblerna och detaljerna för ett trevligt kontor. Läs mer här.

























