Paul Hansen

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Jämlikare styrelser när kvinnor väljer

Publicerad 2009-05-15 00:01

Kvinnor i valberedningarna ger mer jämställda styrelser i börsbolagen, enligt nya siffror. Något som även gynnar aktieägarna. "Jämn könsfördelning i styrelserna ger en bättre utveckling för bolagen", säger Caroline af Ugglas, aktiechef på Skandia Liv.

När Caroline af Ugglas för ett par år sedan nominerade en framgångsrik affärskvinna till en styrelse i ett av landets största börsbolag satte sig den manliga styrelseordföranden på tvären.

– Men Caroline, vi kan inte spä ut den intellektuella nivån i styrelsen, sa han helt allvarligt, berättar Caroline af Ugglas, utan att vilja nämna vilket bolag det handlar om.

Men den striden vann hon och kvinnan har gjort succé på sin post, konstaterar Caroline af Ugglas belåtet.

Som aktiechef och ägarstyrningsansvarig på Skandia Liv sitter hon i tio valberedningar. Men i det sammanhanget är hon ett undantag. Börsbolagens valberedningar är männens arena. Något som har stor betydelse. Valberedningar med en jämn könsfördelning är betydligt bättre på att nominera kvinnor till styrelseuppdrag, visar nya siffror från riksdagens utredningstjänst.

Av 187 börsbolag är det endast 13 procent vars valberedningar har en tredjedel kvinnor eller mer. Dessa har inför årets stämmor nominerat cirka 30 procent kvinnor. Det kan jämföras med majoriteten av börsbolagens valberedningar, som endast består av män. När dessa män ska nominera styrelseledamöter, blir det ofta andra män. Dessa valberedningar har i snitt nominerat knappt 18 procent kvinnor.

Anna Wahl, professor i genus, organisation och ledning vid KTH, är inte förvånad:
– Det är logiskt. Mansdominans återskapar mansdominans. Kvinnors frånvaro i valberedningar är förmodligen en del av förklaringen till att det ser ut som det gör i börsbolagens styrelser, säger hon.

I grunden handlar det enligt henne om att vi identifierar kompetens utifrån vår egen. Och när det nästan uteslutande är män som avgör vem som är mest kompetent, då hittar de den ofta hos andra män, menar hon.

 –Kvinnliga chefer är generellt bättre på att se kompetens hos både män och kvinnor, på-
pekar hon.

Enligt Caroline af Ugglas är den främsta orsaken till den ojämna könsfördelningen i bolagens styrelser ägarna bakom nomineringarna.

–Till syvende och sist är det ägarna som bestämmer hur styrelsen ska se ut, säger hon.

De valberedningar hon sitter i har över lag nominerat styrelser med en betydligt högre andel kvinnor än genomsnittet. Ett genomsnitt som ligger stabilt strax under 20-procentsstrecket. Men jämn könsfördelning är enligt henne inget självändamål. Det handlar om en strikt avkastningsfokus, säger hon.

– Vi letar inte kvinnor, vi letar kompetens. Det handlar om att vi sedan länge haft uppfattningen att en jämn könsfördelning i bolagens styrelser ger en bättre utveckling vilket i sin tur ger högre avkastning för våra sparare, säger hon.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Handeln med Metro stoppades av börsen

Aktien steg stort före stoppet. Stockholmsbörsen tog initiativet eftersom alla aktörer inte haft tillgång till samma information om Metro.

Foto: Scanpix

KO ger bakläxa för Icas ”kompispriser”

Förbudsföreläggande utfärdas. ICA:s kampanj om sänkta priser på hundratals varor var inte överensstämmande med verkligheten.

Jobbsiffror lyfte Wall Street

Placerarna optimistiska. Klart bättre jobbsiffor än väntat lyfte New York-börserna på fredagen.

Bra fart på jobben i USA. Närmare en halv miljon nya jobb.

Stockholmsbörsen lyfte. Även uppåt på Europabörserna.

Foto: AP

Papademos ska ha hotat med avgång

Greklands premiärminister i tre månader. Samtidigt skjuter eurozonens finansministrar på ett planerat möte om ett nytt stödpaket till Grekland.

DN:s Johan Schück: Paketen ger inte skydd.

Foto: Scanpix

Expert-butikerna nära gå i konkurs

”Sverige är vår huvudvärk.” I norska medier florerar ryktet att Expert-kedjan varit nära konkurs. Nu ska 500 färska miljoner rädda den.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix På grund av kylan blev restaurangvagnen kvar i Luleå.

Tåget SJ glömde – nu kommer maten

16 timmars resa utan restaurangvagn. Men sedan DN.se grep in fick resenärerna på nattåget från Stockholm mot Boden och Kiruna mat.

Lovades buss – hamnade på hotell. ”Dålig information.”

Dubbla lok i kampen mot kylan. På sträckan Luleå-Narvik.

Brand orsakade stopp. Tågtrafiken ställdes in.

Resenär fast i timmar: Det går inte att åka tåg längre.

Fridolin upprörd över tågen. ”Är inte värdigt ett utvecklat land”

Är du fast i tågkaoset? Hör av dig. Mejla, MMS:a eller ring 08-738 23 23.

Foto: Magnus Hallgren

Surfplattan är ingen fluga, Jan Björklund

Grundskollärare på Stockholmsdebatt: Vi måste se möjligheterna med digitala hjälpmedel eftersom alla inte lär sig lika snabbt och på samma sätt.

Björklund sågar projektet: Man måste lära sig skriva för hand.

Foto: Franck Prevel, / AP

Utredningen lades ned

Inga misstankar kvar. Åklagarna lägger ned dopningsutredningen mot sjufaldige Tour de France-segraren Lance Armstrong.

Polen backar om Acta-avtal

Massiva protester mot antipiratavtalet. Premiärminister Donald Tusk sade på fredagen att ratificeringen av avtalet läggs på is.

Sverige skrev under Acta-avtal. Kritik har främst synts på nätet.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.