DIN EKONOMI

Kameran som tål sommar

Uppdaterad 2010-07-26 06:11. Publicerad 2010-07-25 06:00

Foto: Anders Forsström Bild tagen med en Olympus Tough-3000 på två meters djup.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De små, hållbara, sandtåliga och vattenvänliga kamerorna har funnits några år nu. Din Ekonomi tog med sig en Olympus Tough-3000, for till Mexiko och simmade med rockor. Betyget blev klart godkänt.

Det ska sägas med en gång: Tough-3000 är inte den nyaste och bästa bland allväderskamerorna på marknaden – men inte heller den dyraste, vilket gör att många kan ha råd med en sådan som familjekamera under sina sommmar- och turistresor.

Olympus var också först med den här typen av kameror, som har fått flera efterföljare bland andra märken.

Skillanderna mellan de dyrare och billigare alternativetn bland tuffa kameror är att de dyraste modellerna tål att tappas från högre höjd och kan fotografera på större vattendjup, men Tough-3000 och dess liknande konkurrenter är gjorda för att klara minst 1,5 meters fall i betong och kan följa med ner i tre meters vattendjup under minst en timme.

Första testet sker under en längre simtur utanför Playa del Carmen på Yucatanhalvön i Mexiko tillsammans med professionella undervattensfotografer.

Skillnaden märks redan på landbacken. Proffsen har två halvstora väskor, en kameraväska och en för den vattentäta lådan, specialgjord för spegelreflexkameror.

Väl hopsatt ser proffsens variant ut som en plastig rymdhjälm – det är så under­vattensfotografering alltid sett ut – otymplig och till ett hiskeligt pris.

Olympus Tough-3000 är inte större än en kortlek och ryms nästan i fickan på badbyxorna.

Det är svårt att ta undervattensbilder. Under vattnet öppnas en värld med reflexer och grumligheter, men det är svårt även med proffsvarianter.

En stor brist med Tough-3000, både på land och i vatten, är att det tar för lång tid från det att fingret trycks ner på avtryckaren till att bilden tas. Levande motiv hinner ofta flytta på sig.

Åter på land, efter över en timme i vatten, är det bara en sak som fattas. Kameran är borta, försvunnen någonstans mellan havssköldpaddan, revet och den suddiga barracudan.
Vi hittar kameran på botten nära rockan som syns här ovan.

Och efter att ha varit i havet tre gånger längre än vad garantin utlovar, så är kameran ännu torr. Funkar den? Japp – det gör den.

Men klarar den Yucatanhalvöns berömda finkorniga sand? Japp – det också.

Klarar den att tappas i betongen vid hotellet? Japp.

Kan man låna ut den till en unge vid poolkanten? Japp.

Och blir det några bilder och filmer? Japp, helt okej.

Olympus Tough-3000, liksom flera andra i samma segment, är en perfekt reskamera för hela familjen, till ett hyfsat pris.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.