Karriärcoach: "Utveckla dig - så har du alltid jobb"

Publicerat 2008-03-09 05:58

Goda tider brukar betyda bråda tider. Men ta dig tid att vara karriärsmart mitt i högkonjunkturen. Då är du bättre rustad när sämre tider kommer.

Dela med andra:

Utveckla dig själv - fem grundtips

1. Reflektera. Låt inte högkonjunkturens snabbtåg köra dig dit du inte vill hamna. Fråga dig: Var vill jag landa? Vad värderar jag? Vad vill jag? Gör en plan på lång sikt och en på kort sikt. Planerna hjälper dig att hålla riktningen.

2. Nätverka. Mingla, luncha, mejla, åk på konferens. Vårda dina kontakter även när du inte behöver hjälp.

3. Satsa på kompetensutveckling. Gå en kurs eller skaffa en mentor, coach eller annat bollplank.

4. Satsa på balans i livet. Att landa utarbetad i en konjunktursvacka är inte det bästa sättet att tackla den.

5. Välj rätt chef. I goda tider finns större möjligheter att söka sig till en bra chef som låter dig utvecklas.

Då vet du att det är det dags att dra

Sex säkra tecken på att du bör byta jobb, enligt karriärcoachen Nina Jansdotter:

1. Du vill hellre vara ledig. Tiden sniglar sig fram. Du längtar till helgen, semestern eller har startat nedräkningen till pensionen.

2. Inget känns kul längre. Ditt jobb tär på din energi och du känner dig ofta dränerad, ointresserad och oinspirerad. Din omgivning reagerar på att du inte längre är dig själv.

3. Du är avundsjuk på andra. När någon annan har framgång känner du dig ännu mer misslyckad och du har svårt att bjuda på positiv feedback.

4. Du vill leva om ditt liv. Om du kunde vrida tillbaka tiden så skulle du aldrig i livet välja samma typ av jobb igen.

5. Din hälsa vacklar. Du sover dåligt på nätterna för att du grubblar över jobbet. Eller så lider du av huvudvärk och mag­ont. Din kropp talar om för dig att det är dags att dra.

6. Du jobbar bara för pengarna. Om du vann på lotto så skulle du säga upp dig på stående fot. Du jobbar bara för lönen och inte för att det känns utvecklande och meningsfullt.

Chef

Externa länkar

Bild

<b>DN Jobb är ett samarbete mellan Dagens Nyheter och tidningen Chef.</b>

DN Jobb är ett samarbete mellan Dagens Nyheter och tidningen Chef.

Lena Mangell, chefs- och karriärcoach.

Lena Mangell, chefs- och karriärcoach.

Det är lätt att rusa på i 180 när konjunkturen går på högvarv. Men kanske är det just då det lönar sig att stanna upp, tänka efter och vara lite karriärstrateg.

Lena Mangell, chefs- och karriärcoach samt vd för Life & Career, är övertygad om att den som ser om sitt hus i högkonjunktur klarar sig bättre när det vänder.

- Det är bättre att vara förutseende i goda tider så att man slipper hamna i panik om det kommer en krissituation. Man ska jobba förebyggande när man är på toppen. Då står man bättre rustad mentalt och vet hur man ska agera, säger hon.

Det första man bör göra är att sätta av tid för din egen utveckling.

- Många är dåliga på det, och i högkonjunkturer tar man sig inte tid till reflektion. Boka in tid för att göra en långsiktig och en kortsiktig planering. Fråga dig: Var vill jag landa? Och hur skulle vägen dit kunna se ut? säger Lena Mangell.

Ett sätt att minska risken för en karriärsvacka i dåliga tider är att underhålla sina kontakter. Detta är A och O, anser Nina Jansdotter, karriärcoach och författare.

- Nätverka som mest när du behöver det som minst. I högkonjunktur jobbar man så mycket så att man inte hinner luncha och mingla och sedan sitter man där med sin gamla telefonbok när de dåliga tiderna kommer. Folk är känsliga för om man bara hör av sig när man behöver hjälp. Skapar man i stället långsiktiga relationer kan man ha glädje av dem i goda och dåliga tider, säger hon.

Både Lena Mangell och Nina Jansdotter tycker att man ska slå vakt om sin egen kompetensutveckling. Kurser och konferenser är ett sätt att lära nytt. Ett bollplank är ett utmärkt sätt för en att utvecklas. Det kan ge dig insikter om svaga och starka sidor, och en fingervisning om vad du behöver förbättra.

I goda tider är det förstås större chans att hitta ett nytt jobb och karriärklättra. Men det är inget självändamål att byta jobb för att konjunktursäkra karriären. Det är bättre att reflektera över sin situation, fråga sig vart man är på väg och vart man vill gå, anser Lena Mangell:

- Man ska aldrig hoppa till ett nytt jobb utan att tänka till: Varför gör jag detta? Hur matchar det nya jobbet mina planer?

Däremot kan det vara läge att söka sig till en chef som låter dig blomma, anser Nina Jansdotter:

- Det är alltid en bra strategi att ha en bra chef, både i bra och dåliga tider. Sök dig till någon som hjälper dig att utveckla din potential.

Läs mer på tidningen Chefs sajt

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Ekonomi

Din ekonomi

Dyrast lönar sig Foto: Lars Lindqvist

Dyrast lönar sig

Test av gummistövlar. Det är värt att lägga lite extra när barnen ska ha nya stövlar. 9

Se hela testet. Åtta hälften av stövlarna klarar inte kraven.

Fördubblad vinst för SJ Foto: Henrik Montgomery / Scanpix

Fördubblad vinst för SJ

Redovisar vinst på 340 miljoner. Motsvarande siffra för årets andra kvartal var 170 miljoner kronor. 57

Internethandeln fortsätter öka

Växer snabbt. Under årets andra kvartal steg försäljningen över nätet med 10,7 procent jämfört med andra kvartalet 2009. 1

Dags att höststäda datorn

Din Ekonomi ger dig sju enkla tips för att få bättre snurr på din pc. Läs artikeln

Foto: Nordic Bulk Carriers / AFP

Norsk malmfrakt kan ”öppna” Nordostpassagen

På lördagen lade M/S ”Nordic Barents” ut från Kirkenes i Nordnorge, lastad med 41.000 ton järnmalm, och satte kurs österut mot Kina. Läs artikeln

Din Ekonomi

Dags att höststäda datorn

Bli inte frustrerad på burken. Din Ekonomi ger dig sju enkla tips för att få bättre snurr på din dator.

Så mycket kan flytten kosta.

Så mycket kan flytten kosta. Din Ekonomis prisjämförelse visar att det finns tusenlappar att tjäna på val av flyttfirma. 23

Kina ekonomisk världstvåa.

Kina ekonomisk världstvåa. Är nu världens näst största ekonomi bakom USA. Förbi Japan i ekonomiligan under årets andra kvartal. 13

Reslust i höstmörkret, svenskarna flyr.

Reslust i höstmörkret, svenskarna flyr. För populära resmål som Barcelona och London har bokning- arna ökat med närmare 70 procent i år. 10

Lingonfrossa.

Lingonfrossa. God skörd väntas i södra Sverige. Dubbelt så många bär i Götaland än normalt väntas, enligt SLU. 5

Småföretagare väjer privat.

Småföretagare väjer privat. Varannan satsar på privat sjukvårds- försäkring. Av oro för vårdköer med långa sjukskrivningstider och produktionsbortfall. 15

Nyheter från Förstasidan

Valet 2010

Ohly försvarade Afghanistanpolitik Foto: Claudio Bresciani / Scanpix

Ohly försvarade Afghanistanpolitik

I SVT:s partiledarutfrågning. V-ledaren anser inte att tillbakadragandet kommer att gå ut över alla de skolor för flickor som nu öppnats. 318

Båda blocken kräver svar

Snabba ryck på söndagen. Alliansen krävede svar på 14 frågor av de rödgröna. De rödgröna kontrade genast med svarskrav på 18 frågor. 38

Sahlin öppnar för mittensamarbete

Se exklusiv webbtv-intervju. De rödgröna kommer att vända sig till Centerpartiet eller Folkpartiet för att säkra en majoritetsregering om.

Läs hela intervjun med Sahlin. ”Måste ha stabil uppgörelse.” 210

DN:s Henrik Brors: Sahlin får inte med sig C och FP. 129

DN:s partitest.

DN:s partitest. Inte bestämt dig? Kolla var du står inför höstens val. 728

Valkvitter.

Valkvitter. Vilka politiker pratas det om på Twitter? Kolla in DN.se:s nya tjänst.

Tre skadade i skottlossning

Kända för tidigare brottslighet. Skottlossningen ska ha skett på Kustgatan i Helsingborg. När polisen kom fram fanns inga inblandade kvar.

Green tvåa i Kroatien Foto: AP

Green tvåa i Kroatien

Tog 1,95. Europa tog hem segern i Kontinentalcupen – med hjälp av Emma. 1

Flygplanet körde ut bland åskådarna Foto: Daniel Karmann / AFP

Flygplanet körde ut bland åskådarna

Minst en person omkom. Olyckan inträffade vid en uppvisning på flygfältet Lauf-Lillinghof i södra Tyskland.

Ahmadinejad hotar Israel

Ahmadinejad hotar Israel

Irans president: Vilken attack som helst mot Iran kommer att medföra att den sionistiska enheten utraderas.

Världen

Kineser ratar tumlare

Höjd levnadsstandard. Tvättmaskinen är välkommen i kinesiska hem. Däremot inte torktumlaren.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Vallokalerna öppnar om
 dagar,  tim,  min,  sek.

Nutidstestet vecka 35.

Nutidstestet vecka 35. Inte Lisbeth utan... Ja, vad heter hon i nya filmen? Vet du det har du ett rätt i veckans Nutidstest.

Gör DN.ses partitest!

Gör DN.ses partitest! Inte bestämt vilket parti du ska rösta på? Partitestet hjälper dig hitta det parti som tycker som du. 728

Valfläskkollen.

Valfläskkollen. Vad lovar politikerna inför valet egentligen? DN.se granskar löftena i sömmarna. 2