Swedbank

Karusellen Swedbank fortsätter att snurra

Publicerad 2009-03-09 20:53

Anna-Lena Lindqvist

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den snabba försämringen av det ekonomiska läget i Östeuropa kostar Sparbanksstiftelserna hela makten och nästan alla pengarna. Nu tar försäkringsjätten Folksam över som huvudägare i Swedbank men spekulationerna om bankens framtid fortsätter.

Sparbanksstiftelserna lånade pengar av bland annat Folksam för att kunna teckna aktier när banken gjorde nyemission i höstas. Som säkerhet lämnades aktier i Swedbank. De senaste veckornas kursfall i Swedbank­aktien innebar att Folksams säkerhet för lånet försämrades, och i helgen träffades parterna och kom överens om att Folksam skulle ta över aktierna.

Folksams inhopp i Swedbank är kontroversiellt. Redan i samband med höstens nyemission kritiserades aktieköpet i Swedbank. En affär som hittills visat sig vara riktigt dålig. Folksam är ett ömsesidigt bolag, ägt av kunderna. Frågan kvarstår om ägandet i Swedbank är den bästa placeringen för Folksams kunder. Men möjligheten för försäkringsjätten att dra sig ur nu är mycket liten. Kunderna kan därmed även i fortsättningen få se vd Anders Sundström kasta bra pengar efter dåliga.

Sedan tidigare har stiftelserna också ett lån från Svensk Exportkredit, SEK,men även det lånet har sagts upp och SEK har tagit över de aktier som var lämnade som säkerhet. Därmed står nu svenska staten som ägare till 3,3 procent av aktierna i Swedbank. Regeringen har inga planer på en snabb försäljning av Swedbankaktierna.

– Vi ska vårda en finansmarknad i kris. Det vore oansvarigt att sälja aktierna i Swedbank nu, säger finansmarknadsminister Mats Odell.

Det är tveksamt om SEK får förtroendet att ta hand om innehavet i Swedbank. En diskussion pågår på regeringskansliet om var aktierna ska förvaltas. Det är sannolikt Mats Odell som får ta över ansvaret, redan nu ligger innehavet i Nordea och statliga bolåneinstitutet SBAB under Finansdepartementet.

Nervositeten runt Swedbanks aktie kvarstår även om en rad frågetecken rätats ut efter rockaden i ägarledet. I samband med ägarförändringen tog också Swedbanks styrelse beslutet att hålla inne utdelningen på 2,9 miljarder kronor. Förslaget att ge utdelning för 2008 har varit hårt kritiserat.

Banken står nu inför utmaningen att hantera stigande kreditförluster från verksamheten i Baltikum, men också i Ukraina och Ryssland, där banken har lånat ut drygt 240 miljarder kronor. Swedbanks korståg i öst har blivit bankens Akilleshäl.

I och med aktieövertagandet kommer Folksam att äga nästan 15 procent i Swedbank. Folksam välkomnas som ny huvudägare av bankens styrelseordförande Carl Eric Stålberg. Han prisar Folksam som en finansiellt stark ägare, en styrka som kan sättas på prov. Risken finns att banken kommer att behöva ta in mer kapital från sina aktieägare om situationen förvärras i Baltikum och aktien fortsätter att tappa på börsen.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Rebellarmén vill ha flygräder i Syrien

Ska riktas mot regimen. Rebellarmén FSA överger FN:s fredsplan efter de blodiga striderna i provinsen Homs, där 92 uppges ha dödats. 17 1 tweets 16 rekommendationer

En drunknade vid Sätrabadet

Ytterligare en person till sjukhus. Vittnen uppger för Aftonbladet.se att personerna ramlade i vattnet när två båtar krockade. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: AFP Brev, blommor och ljus har lagts vid mordplatsen.

Säger att han valde offer slumpmässigt

18-åring har erkänt morden i Finland. Två personer dödades och sju skadades allvarligt när den kamouflerade mannen sköt från ett tak i Hyvinge. 53 15 tweets 38 rekommendationer

Foto: Scanpix

Gubbläget ser lovande ut inför midsommar

De svenska jordgubbarna har repat sig efter frostkalla nätter och i nästa vecka drar säsongen igång ordentligt. Gott om gubbar till midsommar. 14 3 tweets 11 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan