KF och finska Oriola-KD bildar ett gemensamt bolag som vill köpa uppåt 200 apotek när marknaden avregleras. Dessutom ska nya apotek starta i bland annat stormarknader.
Kronans Droghandel blir namnet på den apotekskedja som KF och Oriola-KD ska bygga upp. De båda företagen bildar ett gemensamt bolag där Oriola-KD är huvudägare.
– Vi vill starta så många apotek som möjligt så att våra medlemmar och kunder kan få tillgång till dessa produkter och tjänster, säger Lars Idermark, vd för KF.
Enligt honom handlar det om att öppna helt nya apotek i köpcentrum och inne i stormarknader, men också om att köpa de apotek som staten ska sälja.
– Vi vill självklart köpa ett av de större klustren, säger Lars Idermark.
Inför privatiseringen har 466 av dagens drygt 900 apotek delats in i åtta olika grupper eller kluster. De två största klustren är 200 respektive 170 apotek spridda över landet. Intresset att köpa dessa är stort, som DN Ekonomi skrev om förra veckan.
– Vi tror att vi har goda chanser att få förvärva apotek. Vårt namn är känt och Oriola-KD är en känd aktör, säger Lars Idermark.
Det finska bolaget driver apotek i Lettland och har grossistverksamhet i bland annat Finland och Sverige. Inför avregleringen håller Kronans Droghandel på att rekrytera bland annat regionchefer och förhoppningen är att redan i höst öppna egna apotek.
Genom att samarbeta med KF kan till exempel kunderna använda Medmerakortet precis som i de andra kedjor som kooperationen driver.
Hur mycket KF investerar i den nya verksamheten vill inte Lars Idermark uppge.
Utöver de 466 apotek som säljs i större grupper kommer 150 enheter att erbjudas till enskilda entreprenörer. Statliga Apoteket AB kommer att behålla 330 apotek.