Konjunkturinstitutet välkomnar beskedet men menar samtidigt att stöder till kommuner och landsting är för litet.
- Det är bra att kommuner och landsting nu tidigt får besked om vad de har att röra sig med, säger Anna Widenfalk, tf chef för enheten för offentliga finanser på Konjunkturinstitutet (KI).
Om pengarna räcker beror på vad regeringen har tänkt sig att de ska räcka till, menar Widenfalk.
- I vår senaste prognos gjorde vi bedömningen att det behövs litet mer än så för att kunna bibehålla antalet anställda, säger hon.
KI:s bedömning i slutet av mars var att kommuner och landsting skulle behöva ett tillskott på 3 miljarder kronor i år och 9 miljarder kronor nästa år.
Regeringen ger, enligt debattartikeln, inga extrapengar i år men påpekar att kommunerna fått betydande tillskott på andra sätt, till exempel genom sänkta arbetsgivaravgifter och fastighetsavgiften. Om det når upp till de nivåer som KI anser behövs vet inte Widenfalk.
- Det är inget som vi har räknat på.