Google

Kina och USA i möte om Googlebråk

Publicerad 2010-01-20 07:43

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Peking och Washington har hållit flera möten om bråket mellan sökmotorjätten Google och Kina om friheten på internet.

Och det blir fler möten inom kort, säger Kurt Campbell som är utrikesminister Hillary Clintons toppdiplomat i Ostasien.

- Vi tar mycket allvarligt på ärendet, säger Campbell.

Han konstaterade att Kina avvisat Googles anklagelser.

- Men vi anser att kineserna har bäst möjlighet att förklara detta och vi ber dem om en förklaring

Googles egen personal i Kina kan ha hjälpt till vid hackningsangrepp på den amerikanska internetjätten, uppgav affärstidningen Wall Street Journal i tisdags.

Nu har företaget inlett en utredning om misstankarna. Tidningens källor sade att en del av Googles 700 anställda i Kina stängts av från det interna nätverket under utredningen.

Det är dock inte omedelbart känt om Google har bevis som binder någon i personalen till stöld av Googles immateriella egendom eller till försök att få tillgång till Gmailkonton, som tillhör kinesiska oppositionella.

Google har hotat med att upphäva filtrering av uppgifter som är känsliga för den kinesiska regimen, en filtrering som avtalades när Google började i Kina. Google har också sagt att det kan tänka sig att lämna Kina.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Mer från förstasidan

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Foto: Scanpix

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Sveland.

Pär Ström: Feministerna har inte kunnat hantera sin framgång.

Maria Sveland: Hatet som gör mig politiskt deprimerad.

Foto: DN/Scanpix

Bopriserna stiger – lägenheter mest

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Webb-TV

Keso-cover kan ge en grammis

Gruppen Eratos keso-cover av Robyns låt, Call your girlfriend, har visats mer än 1,5 miljoner gånger på YouTube. Årets innovatör.

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.