Kina största energikonsumenten

Publicerad 2010-07-19 17:09

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kina har kört om USA när det gäller energikonsumtion, rapporterar The Wall Street Journal med hänvisning till OECD:s energirådgivningsorgan IEA.

Fjolårets kinesiska energikonsumtion uppgick till 2 252 miljoner ton oljeekvivalenter, vilket var 4 procent mer än USA:s 2 170 miljoner ton. Måttet inkluderar all energi som konsumeras, oavsett om den är producerad av olja, kärnkraft, kol, naturgas eller förnybara energikällor.

Enligt IEA visar Kinas omkörning i första hand hur hårt den globala recessionen slog mot USA. För bara tio år uppgick Kinas energikonsumtion till en tiondel av USA:s.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Max Gyselinck / AFP

Brandbomber mot polisen

DN:s Marianne Björklund i Aten: Det blev en del bråk i samband med demonstrationen där omkring 10.000 hade samlats kring Syntagmatorget.

Regeringen godtar krispaket. Omröstning på söndag.

Kö till grekiska soppkök. Befolkningen är redan hårt pressad.

Grekland får vänta. På nya livsnödvändiga lån.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Ulrik Munther, Sonja Aldén, Thomas Di Leva och Timoteij tävlar i Göteborg.

Nu är det fest igen

Bara att kapitulera – Melodifestivalens andra deltävling är igång. DN.se rapporterar direkt när kända och mindre kända tar ton. Fullt drag i Götet.

Nykomlingarna ser fram emot tävlingen. Mimi Oh: ”Otroligt stort att slängas in i det här”.

DN:s Hanna Fahl: Twitter gör tv till ett sällskapsmedium i realtid.

Fahl festivalbloggar. Direkt från vimlet och minglet i Göteborg.

Foto: AP

När McDonalds bet sig rejält i svansen

Indragen reklam. McDonalds försökte tona ned farorna med friterad kyckling. Det gick inte så bra. Man fick rejält med skäll.

Foto: TG5 / AP

Video: Kaptenen oberörd när ”Costa Concordia” gick på grund

En videoinspelning inifrån bryggan i det olycksdrabbade italienska fartyget ”Costa Concordia” har nu offentliggjorts. Se webb-tv.

Sportlov med hög lavinfara

Ny form av prognoser. Den första sportlovsveckan inleds med betydande lavinfara i en stor del av fjällen. Störst är risken i Vindelfjällen och Tärnafjällen.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.