Foto: Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Fordonsindustrin

Kinesiska pengar in i Saab-affären

Publicerad 2009-09-09 12:06

Det blir det kinesiska bilföretaget Beijing Automotive Industry Holdings som blir Koenigsegg Groups nya partner i köpet av Saab.

"Koenigsegg Group AB har slutit en avsiktsförklaring (MOU) med Beijing Automotive Industry Holdings Co. Ltd. (“BAIC) för att tillsammans hitta tillväxtmöjligheter på den kinesiska och internationella marknaden för SAAB" skriver Koenigsegg Group i sitt pressmeddelande.

Enligt Koenigsegg ska BAIC bli minoritetsägare i Koenigsegg Group.

- Det här är ett viktigt steg på vägen till ett nytt Saab. Vi har en väl genomarbetad affärsplan, ett viktigt partnerskap och vi är nu redo att gå vidare utan statlig finansiering, säger Christian von Koenigsegg, vd för Koenigsegg Group i ett pressmeddelande.

Bolaget är dock fortfarande mycket förtegen om detaljerna.

"På grund av undertecknade konfidentialitetsavtal, så kan inga ytterligare fakta diskuteras för närvarande. Den svenska regeringen har blivit fullt informerad om denna avsiktsförklaring." , skriver bolaget i pressmeddelandet.

Det var i början av juni som det blev känt att Koenigsegg Group ville köpa den krisdrabbade biltillverkaren Saab.

Bakom gruppen stod den svenske sportbiltillverkaren Christian von Koenigsegg, den norske industrimannen Bård Eker och amerikanerna Mark Bishop och Augie K Fabela.

GM och Koenigsegg har skrivit på flera överenskommelser. Bland annat har GM efterskänkt skulder till Saab och ska lämna över verktyg och maskiner så att Saab kan bygga den nya Saab 9-5 i Trollhättan.

Trots de tidigare överenskommelserna har det stått klart att köparna inte haft finansieringen helt klar och uppgifterna om vilka som stått bakom köparna har varit oklara. En av de amerikanska investerarna har också hoppat av under processen.

Trots dagens besked från Koenigsegg att finansieringen ska vara löst finns det fortfarande flera svåra hinder som måste klaras av innan köpet är klart.

Dels ska den Europeiska investeringsbanken, EIB, bevilja ett lån till Saab på cirka 4 miljarder kronor som ska finansiera forskning och utveckling. Saabs låneansökan behandlas dock tidigast på EIB:s styrelsemöte den 21 oktober.

Ett lån från EIB måste också få godkänt av EU-kommissionen. För att det lånet ska godkännas måste också den svenska staten ge garantier. Här förhandlar Koenigsegg och Saab med den statliga myndigheten Riksgälden om villkor.

Riksgälden kommer att lämna ett förslag som regeringen slutligen får ta ställning till.

Beslutet om Saabs framtid blir därmed troligen ett fall för näringsminister Maud Olofsson.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix Gott om män i styrelserummen.

Ont om kvinnor i styrelserna

”Måste ske en förändring för näringslivets skull.” Fyra av tio börsbolag saknar helt kvinnor i sina ledningsgrupper. Förändringen går mycket långsamt.

Mer från förstasidan

Foto: AP

Israelisk diplomat skadad i explosion

Bomber utanför ambassader. En diplomat skadades vid en explosion utanför Israels ambassad i Delhi, samtidigt hittades en bomb i Georgien.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.