"Klart att det görs undantag"

Publicerat 2009-05-28 06:10

Joakim Roos A-lag och B-lag? Många företag kringgår turlistan när det är dags för uppsägning. Trucktillverkaren Atlet i Mölnlycke har sagt upp 80 metallarbetare. "Det har gjorts undantag", säger Martin Sunemar, klubbordförande.

Mölnlycke. Hos trucktillverkaren Atlet i Mölnlycke har 80 av drygt 200 metallarbetare sagts upp efter två varselomgångar. – I de allra flesta fall har turordningslistan följts, men det är klart att det finns en del undantag, säger klubbordföranden Martin Sunemar.

Efter en längre tid med låg orderingång varslade trucktillverkaren Atlet 20 procent av sin produktionspersonal i september förra året. Ett halvår senare, i mars, kom ytterligare ett varsel och sammanlagt har nu omkring 80 av 200 metallarbetare blivit uppsagda.

- Sista gänget som ska gå är arbetsbefriade, formellt slutar de i slutet av juni, säger lokale klubbordföranden Martin Sunemar.  

Vid första varslet följdes turordningslistan ”rakt av”, berättar han – sist in först ut, helt enkelt. I andra omgången var det lite annorlunda.

- Man ska vara medveten om att det ibland måste göras undantag, till exempel om någon sitter på specialkompetens som behövs på företaget. Men man ska inte sticka under stol med att ledningen utöver det har framfört önskemål om vilka de vill ha kvar, säger Martin Sunemar.  

Han vill inte gå in på i vilken omfattning företaget har velat gå ifrån turordningslistan men berättar att om det har stått mellan två personer så har ledningen tryckt på att den som de tycker är bäst ska få vara kvar.
Under de senaste sex månaderna har sysselsättningen minskat kraftigt i Västsverige. Ny statistik från Västra Götalandsregionen visar att 64 procent av företagen inom näringslivet har bantat sina personalstyrkor.  

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Ekonomi

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 5

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

Trist 2010. DN:s börskrönikör Patrica Helius noterar att Nordea räknar med fortsatt höga kreditförluster.

Börsen öppnade onsdagen uppåt

Bankaktier i fokus. Eniro var morgonens stora negativa överraskning.

Grekiskt stålbad i första test Foto: PETROS GIANNAKOURIS / AP

Grekiskt stålbad i första test

Strejker lamslår. Det ses som ett första test för regeringens försök att bringa ordning i finanserna.

Höjd pensionsålder krisåtgärd. ”Patriotism i dag betyder att alla måste hjälpa till” 2

Borg ser allvarligt på Greklands kris. Underskottet har ”allvarligt undergrävt trovärdigheten”. 1

Kvartalsrapporter - Två tunga förluster

SAS varslar 505 i Sverige...

Presskonferens om SAS. Maud Olofsson: SAS innebär ett komplicerat ägande för staten. 33

... totalt försvinner 650 jobb Foto: Pontus Lundahl / Scanpix

... totalt försvinner 650 jobb

Ska spara två miljarder Ber samtidigt ägarna om ett tillskott på fem miljarder. 58

”Desperat jakt på kapital”.

”Desperat jakt på kapital”. Sex miljarder kronor räcker inte till. 23

SAS förlustdrabbat. Sedan millenieskiftet har SAS gått med förlust under sju av tio år. 2

DN Börs:

DN Börs: SAS-aktien rasade på börsen efter rapporten.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius. Jansson kan komma att ifrågasättas. 14

Stor skillnad mellan SAS och Saab ”Staten är redan delägare i SAS. Det är en väsentlig skillnad”, säger SAS-chefen Mats Jansson. 8

Swedbanks förlust större än väntat Foto: Scanpix

Swedbanks förlust större än väntat

Rörelseförlust på 1.673 miljoner kronor. ”Ser vi möjligheten till vinst för helåret 2010.” 25

Patricia Hedelius:

Patricia Hedelius: Det var lite sämre på många ställen.

DN Börs:

DN Börs: Så går det för Swedbank-aktien.

Fler kvartalsrapporter

Alfa Laval höjer utdelning. Redovisar stor vinst.

Kraftigt vinstlyft för Tele 2. 1.112 miljoner kronor före skatt.

NCC:s vinst oväntat hög. Analytiker hade räknat med vinst och styrelsen föreslår utdelning på 6 kronor.

Bolagsrapporterna slår mot börsen

Fallande handel på Stockholmsbörsen vid öppning. SAS-rapporten tyngde börsen inledningsvis, men fram mot lunchtid vände börsen uppåt.

Bostadspriserna under lupp Hasse Holmberg / Scanpix

Bostadspriserna under lupp

Riksbanken letar nya verktyg. Tillsätter utredning om riskerna på den svenska bostadsmarknaden. 17

Teknik

Atomuret som håller tiden

Bättre GPS-tjänster. Drar sig en sekund på tre miljarder år.

Allt fler kopplar datorn till tv:n”

Läs Jonas Leijonhufvuds medieblogg.

Smartast vinner.

Smartast vinner. Så fungerar olika smartphone-modeller. 66

Isbrytare bytes mot JAS.

Isbrytare bytes mot JAS. Transatlantic kan köpa isbrytare från Kroatien för att stötta Saab:s Jas-affärer. 15

Miljardbelopp till vaccin.

Miljardbelopp till vaccin. Microsoftgrundaren ska under en tio år donera tio miljarder dollar till forskning och distribution av vacciner. 5

Rekorddyr ”låda” till salu.

Rekorddyr ”låda” till salu. En Giroux Daguerrétype, en av kamerahistoriens främsta rariteter är till salu. 4

Nyheter från Förstasidan

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 5

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

Trist 2010. DN:s börskrönikör Patrica Helius noterar att Nordea räknar med fortsatt höga kreditförluster.

Mord i Rotebro

Man hittad död under natten mot onsdagen. Mannen var skjuten i huvudet och polisen har inlett en förundersökning om mord.

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 6

DN Debatt 10 februari

”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval”

Rödgröna i Stockholms läns landsting: Vi vill ersätta Vårdval Stockholm med en ny vårdmodell som är rättvis och tar hänsyn till behoven. Läs mer 10

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 133

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 8

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 3

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är överenskommet med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 72

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12