Fastighetsskatten
Klart med nya regler för skatt på bostäder
Publicerat 2007-10-29 23:08
Nio veckor innan de nya reglerna börjar gälla är det klart hur den nya fastighetsskatten ska se ut. Men det krävdes femton månaders diskussioner och tre olika förslag innan regelverket kom på plats.
Skillnaderna mot de gamla reglerna
Dämpningsregeln gör att höjda taxeringsvärden får fullt genomslag först efter tre år.
Begränsningsregeln innebär att ingen behöver betala mer än fyra procent av inkomsten i fastighetsskatt.
S-regeringen 2006
Skatt: 1 procent på taxeringsvärdet, högst 6.000 kronor om året.
Markbegränsning: Nej
Dämpningregel: Ja
Begränsningsregel: Ja
Alliansregeringen 2006 och 2007
Skatt: 1 procent på byggnadens taxeringsvärde.
Markbegränsning: Skatten 2 kr/kvm, högst 5.000 kr.
Dämpningsregel: Skatten fryst på 2006 års nivå.
Begränsningsregel: Ja.
Alliansregeringen 2008
Skatt: 0,75 procent på taxeringsvärdet.
Markbegränsning: Nej.
Dämpningsregel: Nej.
Begränsningsregel: Bara för pensionärer.
DN
Så fungerar den nya fastighetsavgiften
På måndagen överlämnade regeringen sitt förslag till ny fastighetsskatt till riksdagen. Förslaget ska debatteras och förhandlas i skatteutskottet men det är osannnolikt att det leder till några förändringar.
De nya reglerna ska gälla från den 1 januari 2008, men de flesta kommer att märka förändringarna först i samband med deklarationen 2009.
Skattesatsen blir 0,75 procent av taxeringsvärdet och högst 6.000 kronor om året för alla småhus, alltså även fritidshus. Alla småhus med taxeringsvärde under 800.000 kronor får lägre fastighetsskatt än 6.000 kronor om året.
Fastighetsskatten för flerfamiljshus blir 1.200 kronor per lägenhet och år, men högst 0,4 procent av taxeringsvärdet.
Det är svårt att säga exakt hur skattesänkningen påverkar månadskostnaden för dem som bor i hyres- och bostadsrättslägenheter eftersom det beror på vad värden eller föreningen väljer att göra.
Kapitalvinstskatten som tas ut på vinsten när man säljer en bostad höjs från 20 procent till 22 procent. Den högre skatten gäller även tidigare uppskov när det är dags att betala skatt på dem. Det spelar alltså ingen roll att kapitalvinstskatten var lägre när uppskoven beviljades.
Uppskovsbeloppet, den vinst man inte skattat för, får en ränta på 0,5 procent. Räntan gäller även gamla uppskov som beviljats före 2008.
Det ska inte gå att få uppskov med högre belopp än 1,6 miljoner kronor från den 1 januari 2008. Men de som redan har större uppskov den 1 januari 2008 får ha kvar dem.
Uppskovsbegränsningen gör att många som planerat att sälja med vinst och byta till en dyrare bostad försöker göra det före årsskiftet.
I dag går det att ta över uppskov som en tidigare ägare beviljats. Men i fortsättningen måste den uppskjutna skatten betalas vid arv, testamente, gåva eller bodelning.
Två regler som hållit nere fastighetsskatten försvinner vid årsskiftet. Den ena är dämpningsregeln som innebär att höjda taxeringsvärden fått fullt genomslag först efter tre år. Det betyder att taxeringvärdena höjs från 2008 och framåt för småhusägare som bor i områden där priserna gått upp.
Den andra är begränsningsregeln som gör att ingen behövt betala mer än fyra procent av inkomsten i fastighetsskatt. Regeringen håller på att utforma en begränsningsregel för pensionärer.
De som bygger nya småhus behöver inte betala fastighetsskatt de första fem åren i fortsättningen heller. De följande fem åren blir skatten 0,375 procent av taxeringsvärdet men högst 3.000 kronor.
Läs mer: Räntan på uppskoven får kritik
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Bli en bättre säljare med Dale Carnegie
Dale Carnegie i Stockholm - Vi skapar framgångsrika människor och företag. Kurser i ledarskap,...
-
Kundservice
Outsourcing inom kundservice och telemarketing.
-
Letar du säljare?
Servicestart - Hitta företag & få en offert på tjänsten du behöver.


























