Trollhättan.
Sedan det offentliggjorts att köpeavtalet mellan amerikanska GM och delvis svenskägda Koenigsegg Group blivit klart ligger fokus nu istället på hur den nya ägaren ska kunna lösa hela finansieringen.
Sportbiltillverkaren Koenigseggs vd Christian von Koenigsegg verkade dock inte bekymrad när han under tisdagseftermiddagen mötte media på Saab-museet i Trollhättan.
– Vi har stoppat in det som krävs, det vill säga 70 procent av de 100 procent som vi anser behövs, säger Christian von Koenigsegg
– Det behövs mer med hjälp av lån och stöd från GM – vi tror på en trepartslösning med Koenigsegg som ny ägare, GM och regeringen. Vi hade aldrig skrivit på köpeavtalet om vi inte hade trott att de återstående delarna av finansieringen gick att lösa, fortsätter han.
Christian von Koenigsegg menar att en möjlig lösning på de 30 procent som återstår av finansieringen kan vara att ta in ytterligare en riskkapitalgrupp.
– Vi tror inte att vi ska kunna lösa allt det här själva och det är inte meningen heller.
Christian von Koenigsegg anser att regeringens roll i processen i första hand är att ge lån på affärsmässiga villkor.
– Jag tycker att vi genomgående har haft en god dialog. Vi ber inte ens om något bidrag, utan det vi vill är att tillsammans kunna avsluta den här affären.
Enligt Saab-chefen Jan-Åke Jonsson kommer prisnivån på Saab inte att förändras i framtiden.
Men han och Christian von Koenigsegg är överens om att man ska försöka nischa sina kommande produkter och utrusta dem så att de hamnar ”lite ovanför mainstream” för att behålla nuvarande kunder samt locka nya - och inte minst för att kunna konkurrera med andra bilmärken som Audi, BMW och Mercedes.
– Det kommer inte att innebära några drastiska förändringar. Köparna kommer att känna igen sig. Vår genomsnittlige kund är välbärgad och har en modern syn, ofta är de entreprenörer och så kommer det säkert att vara i fortsättningen också, säger Jan-Åke Jonsson.
Han tror inte heller att ägarbytet kommer att innebära några större personalförändringar.
– Däremot blir vi med stor säkerhet tvungna att öka produktionstakten när hela ägarstrukturen är genomförd. Detta i samband med att vi ska färdigställa de nya modeller som vi redan har i pipelinen.
Kortsiktigt är målsättningen nu att få igenom hela ägarbytet.
– Det är en väldigt komplex process. Vi håller en plan som baseras på försiktighet och hoppas kunna vara klara inom ett par månader, säger Jonsson.