Foto: Erik Abel Floran av bud i turbulensen kring Saab är frustrerande, enligt kommunalrådet Gert-Inge Andersson som nu vill se framåt.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Fordonsindustrin

Kommunalrådet: ”Vi måste förhålla oss till ägaren GM:s besked”

Publicerad 2009-12-20 16:23

TROLLHÄTTAN. . Att Spyker på söndagseftermiddagen meddelade att företaget fortfarande vill köpa Saab är inte något som kommunalrådet Gert-Inge Andersson (S) känner att han kan ta med i beräkningarna: ”Vi måste förhålla oss till det besked vi fått från ägaren, något annat vore oansvarigt mot invånarna här.”

På söndagen är det fortfarande gnistrande kallt i Trollhättans centrum, men några få solstrålar av hopp har letat sig ner till de luttrade invånarna. Att holländska Spyker fortfarande vill köpa Saab av General Motors (GM) är en nyhet som sprider sig som en löpeld och de spontana kommentarerna på stan är ”fantastiskt”, ”jättetrevligt” och ”hoppet är det sista som dör”.

Men Trollhättans starke man ropar inte hej förrän han är över bäcken. När DN.se träffar honom i Stadshuset har beskedet om den holländska sportbilstillverkarens nya bud precis landat.

– Det är frustrerande att man får så många olika bud inom loppet av några dagar. Ena dagen ser det ut som om Saab ska säljas till Spyker, nästa dag lägger GM ned företaget och nu ska det alltså kanske köpas igen, säger Gert-Inge Andersson.

Han menar att han som kommunalråd har ett ansvar att förhålla sig till det besked som ligger från ägarna – att GM vill ha en så kallad kontrollerad avveckling av Saab.

– Ett annat förhållningssätt vore omöjligt, det skulle vara att utsätta invånarna här för ren tortyr. Jag kan inte be dem att sitta och vänta på att GM kanske ska ge ett nytt besked. Skulle vi politiker hänga med i de här tvära svängarna skulle vi vara oansvariga, säger Gert-Inge Andersson.

Lagt kort ligger alltså, åtminstone en dag till. Gert-Inge Andersson reser i morgon, måndag, upp till Stockholm och lägger fram en rad förslag till näringsminister Maud Olofsson för hur jobben i regionen ska räddas och hur nya företag ska lockas hit för att fylla Saabs fabriks- och kontorslokaler. Med på resan är bland andra landshövdingen Lars Bäckström och Saabs personaldirektör Allan Rothlind.

– När jag fick beskedet i fredags efter lunch kändes det förstås tomt i nån halvtimme, sen var det bara att gilla läget. Nu handlar det om att se till att vi kan ordna det på ett sjyst sätt för alla dem som jobbar på Saab, och se till att den teknik- och industritillväxt vi faktiskt redan har på gång kan fortsätta, säger Gert-Inge Andersson.

Han påminner om att Trollhättan och hela regionen här har klarat kriser förr, och att det växt fram nya företag ur askan av de nedlagda. På senare år har både Science park, den nya högskolan och Film i Väst blommat upp här, och kommunalrådet siktar på att fler inkubatorer ska kunna växa fram.

Andersson säger också att Maud Olofsson och Jöran Hägglund i fredags gav ett halvt löfte om att det kan bli ytterligare stödåtgärder, förutom de som finns i befintliga medel, om bara kommunpolitikerna kan lägga fram bra förslag.

Har du de här bra förslagen som Maud Olofsson efterlyser?

– Jag hoppas att jag kan bli mer konkret på tisdag när vi varit uppe i Stockholm och sedan dragit handlingsplanen i stadshuset. Energi- och miljöteknik vill vi gärna ha mer stöd till, och jag ska även ta upp behovet av utbildning och kompetensutveckling med regeringen, säger Gert-Inge Andersson och fortsätter:

– Hundra fler platser på högskolan är en tanke jag personligen gillar, och den kompetens som till exempel de 350 ingenjörerna på GM Powertrain har på drivlinor och växellådor är unik i landet. Utifrån deras kunnande kan man bygga vidare med båtar, vindkraft och alla möjliga maskiner som behöver drivlinor.

Han påminner också om att avtalet mellan GM och kinesiska BAIC innebär att många av teknikerna i Trollhättan kommer att vara sysselsatta i flera år framåt.

– Det avtalet kan man ju inte bara bryta.

Att bättre förbindelser i form av ombyggda vägar och järnvägar till Göteborg redan har förverkligats ger också förutsättningar för att Trollhättan ska kunna locka hit innovativa små och medelstora företag, menar kommunalrådet.

– Jag underskattar inte på något sätt den här svåra utmaningen, men det måste gå att lösa, det är min utgångspunkt, säger Andersson.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: Erich Stering

Svårt få barnomsorg på kvällar trots lag

De som arbetar obekväma tider ökar. Färre än hälften av landets kommuner erbjuder barnomsorg på "ob-tider". Nu lyfts frågan politiskt.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Iran gav en miljard till Syrien

Biståndspengar. Iran beviljade nyligen en miljard kronor i speciellt bistånd till Syrien, det framgår av en mejlväxling som kommit ut.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.