Detaljhandelsföretag

Konsumenterna väljer bort Krav-märkt

Publicerad 2009-10-27 17:01

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Konsumenterna väljer bort Krav-märkta matvaror just för att de är Krav-märkta visar en stor undersökning. Dessutom minskar försäljningen av ekologiska matvaror när Krav-skyltningen ökar.

Rea som sänds i SVT:s Barnkanalen på onsdagen som avslöjar att effekten av Krav-märkning går på tvärs med syftet.

Forskare på Handelshögskolan och Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm har testat intresset för Krav-märkta livsmedel i fyra stora matvarubutiker. Under en vecka skyltades olika varor upp med Krav-märkning. Under en jämförelsevecka skyltades varorna upp lika stort och med samma pris men utan Krav-märkning. Därefter jämfördes andelen ekologisk försäljning i varugruppen med gruppens totala försäljning.

Resultatet blev att under veckan med Krav-märkning var andelen ekologisk försäljning 28,4 procent - mot 31,5 procent utan Krav-märkning.

- Om man någon gång har tagit ett beslut om att jag ska köpa Krav eller inte köpa Krav så använder man det som tumregel sedan. När man en gång valt sitter det där sedan, säger Niclas Öhman, forskare på Handelshögskolan, till TT.

Totalt ingår drygt 57.000 köp i undersökningen.

Öhman säger att många konsumenter i förväg valt bort Krav-märkt för att de uppfattar varorna som dyrare, även när de inte är det. Andra tror att vissa Krav-märkta varor har sämre hållbarhet och kvalitet. Därför får större skyltning bara effekten att det blir lättare att välja bort det Krav-märkta.

- Man hinner inte ens reflektera över pris och kvalitet, man har gjort det till en beslutsregel för sig själv. Det har blivit något automatiserat som man inte ens behöver tänka på, säger Öhman.

Han anser att Krav-organisationen nu behöver vårda och förnya sitt varumärke och eventuellt börja arbeta med under- eller systervarumärken som inte har fått den stämpel hos konsumenterna som Krav-märket fått.

Men Kristin Cooper, pressansvarig på Krav, säger att organisationen arbetar mycket aktivt med konsumentinformation. Undersökningen från Handelshögskolan är också en av flera, där andra visar motsatt resultat.

- Vi upplever inte att vi har ett problem, och främst beror det på att försäljningen av Krav-produkter ökar. Den senaste statistiken från Statistiska centralbyrån visar på en tydlig ökning, säger Cooper.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Max Gyselinck / AFP

Brandbomber mot polisen

DN:s Marianne Björklund i Aten: Det blev en del bråk i samband med demonstrationen där omkring 10.000 hade samlats kring Syntagmatorget.

Regeringen godtar krispaket. Omröstning på söndag.

Kö till grekiska soppkök. Befolkningen är redan hårt pressad.

Grekland får vänta. På nya livsnödvändiga lån.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Webb-TV

David Lindgren och Ulrik Munther i final

David Lindgren och Ulrik Munther blev vinnarna i Melodifestivalens andra deltävling. Final i Globen nästa. DN.se:s direktrapportering.

Underdog och barnfavorit till final. Webb-tv med segerjublet.

Hanna Fahl festivalbloggar. I vimlet och minglet i Göteborg.

Lavin begravde by i Kosovo

Minst sju döda. Snön rullade in med förödande kraft och begravde 15 hus. En minderårig flicka hittades vid liv när byggnaderna grävdes fram.

Foto: AP

När McDonalds bet sig rejält i svansen

Indragen reklam. McDonalds försökte tona ned farorna med friterad kyckling. Det gick inte så bra. Man fick rejält med skäll.

Foto: TG5 / AP

Video: Kaptenen oberörd när ”Costa Concordia” gick på grund

En videoinspelning inifrån bryggan i det olycksdrabbade italienska fartyget ”Costa Concordia” har nu offentliggjorts. Se webb-tv.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.