Arbetsmarknad i förändring

Kraftig ökning av bemanningsanställda

Publicerad 2010-01-12 07:45

Foto: Jörgen Hildebrandt / Grafik: DN

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Antalet anställda inom bemanningsbranschen har mer än fördubblats i Sverige de senaste tio åren, men ligger fortfarande på en låg nivå jämfört med många andra länder. De närmsta åren väntas allt fler företag och kommuner hyra in arbetskraft.

– Vi räknar med att antalet bemanningsanställda kommer att fördubblas framöver. Vi tror att taket ligger på ungefär tre procent av den totala arbetskraften, säger Henrik Bäckström, förbundsdirektör för Bemanningsföretagen, till DN.se.

Det var först 1994 som det blev tillåtet att hyra in personal via bemanningsföretag i Sverige. I dag utgör bemanningsbranschen ungefär 1,3 procent av den totala sysselsättningen. Cirka 70 procent återfinns inom tjänstesektorn och 30 procent inom LO-området.

– Det här är unikt för den svenska arbetsmarknaden. I de flesta andra länder hyr man in personal för mer lågkvalificerade arbeten, säger Henrik Bäckström.

Många kritiker, inte minst inom LO-kollektivet, har varnat för att den inhyrda arbetskraften kan användas för att gå runt LAS och urholka den svenska arbetsrätten. Bemanningsanställda kan sägas upp från den ena dagen till den andra och sätta gällande turordningsregler ur spel.

Är inte det här ett problem?

– Nej, statistiken visar att det är precis tvärtom. Bemanningsbranschen är som störst i länder med svag arbetslagstiftning. I Storbritannien, där det nästan inte finns några regleringar alls, är nästan fem procent bemanningsanställda. I USA ligger siffran på två, tre procent, säger han.

Det viktigaste skälet till att arbetsgivarna hyr in personal är att de vill försöka parera konjunktursvängningar, menar Henrik Bäckström. Om efterfrågan skjuter i höjden behöver företagen snabbt sätta in extra personal.

– Att anställa en person är en stor process som kostar både tid och pengar. Ofta går det snabbare och kostar mindre att hyra in anställda under en tillfällig produktionstopp, säger han och fortsätter:

– Sen kan bemanningsföretagen bidra med specialkompetens som kanske inte finns i det egna företaget. Till exempel när det gäller IT-support.

Henrik Bäckström tror inte att bemanningstrenden kommer att leda till sämre lönevillkor, även om det finns sådana exempel på enskilda arbetsplatser. På det stora hela gäller samma regler inom bemanningsbranschen som inom övriga branscher.

– Anställda inom LO-området ska ha en lön som motsvarar snittet för arbetsplatsen. För tjänstemän och akademiker gäller vanliga löneförhandlingar som på alla andra arbetsplatser, säger han.

Henrik Bäckström är övertygad om att bemanningsföretagen har en viktig funktion att fylla på den svenska arbetsmarknaden en lång tid framöver.

– Företagen blir allt mer slimmade och satsar på sina kärnverksamheter. Det gör att det kommer att finnas behov av rörlig arbetskraft som kan flytta mellan olika arbetsplatser där den behövs som bäst för stunden.

Läs mer: Bemanningsjobbet en trygghet i dåliga tider

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 66 14 tweets 52 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 59 0 tweets 59 rekommendationer

Foto: Alamy

Lampan byggdes in – lös konstant i 77 år

Elnota för 100.000 kronor. När en restaurangägare i Los Angeles skulle renovera sin lokal anade han ett svagt ljus bakom en förrådsvägg. 21 10 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Fredrik Strage: Ozzy borde veta bättre

Betyg 3

DN:s recensent är besviken. ”Metallegenden har alltid varit en spelevink men förr kunde man skylla tokerierna på pillren. Som nykter 63-åring borde han veta bättre”. 2 1 tweets 1 rekommendationer

Webb-TV

Sprang 170 mil från Kina till Tibet

Ett gäng cyklister som var på väg från Kina till Tibet fick ett oväntat men välkommet sällskap under resan. Cyklister gav upp men inte hunden.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan