Greklands kris

Krispaket till Grekland klart

Uppdaterad 2011-07-21 22:00. Publicerad 2011-07-21 21:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

EU-ledarna har nått en uppgörelse om krisstöd till Grekland. Paketet omfattar 158,6 miljarder euro och inkluderar hjälp från privata banker. Frågan är om paketet lugnar marknaderna.

Herman Van Rompuy, EU:s permanente ordförande, berättade att överenskommelsen var i hamn i ett inlägg på Twitter, enligt AFP.

Herman van Rompuy höll senare en presskonferens där han inskärpte allvaret i situationen.

– Vi kunde inte tillåta en allvarlig situation att bli värre, säger han.

Förtroendet för euron måste stärkas, slår van Rompuy fast.

Paketets huvudpunkter är att Greklands räntor kommer att sänkas och avbetalningstiden förlängas till högst 30 år. Vidare ska privata banker delta på frivillig basis, men det gäller bara Grekland inte de andra krisländerna som Irland och Portugal.

Herman Van Rompuys budskap riktat till marknaderna var att den gemensamma valutan ska skyddas och att krispaketet till Grekland är tillräckligt för att klara det.

EU-kommissionens ordförande Jose Manuel Barroso tar över mikrofonen och säger att det blir frivilligt för bankerna att delta i paketet. För Greklands del gäller det samtidigt att svara upp mot de krav som ställts när det gäller bland annat nedskärningar.

Greklands premiärminister Giorgos Papandreou är med på presskonferensen och tackar för stödet och säger att paketet innebär en uthållig väg ut ur krisen för Grekland.

– Vi är ett stolt folk och allt vi önskar är att kunna göra djupa förändringar i vårt land och skapa tillväxt och jobb, säger han.

Enligt Frankrikes president Nicolas Sarkozy kommer styrningen av eurozonen att ses över.

Även IMF kommer att delta i paketet, som omfattar 158,6 miljarder euro. Eurozonen och IMF ska bidra med 109 miljarder euro medan privata sektorn väntas bidra med 49,6 miljarder euro.

Börserna i USA stängde knappt en timme efter att Greklandspaketet presenterades. Dow Jones index slutade upp 1,2 procent. Nasdaq upp 0,7 procent. Men beskedet om stödet till Grekland fick ingen omedelbar effekt på kurserna.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Alamy

Här är framtidens ”hetaste” resmål

Reseexperten tipsar. ”Där ruskas man om lite brutalare än i alla andra mainstream 'hipster zoos'”. 4 3 tweets 1 rekommendationer

Vad kan du om flygbolagen? Gör frågesporten.

Damien Meyer / AFP

Google-kritik för ”gayest”

Bland negativa ord. Om du söker på ordet får du först träff på sidor med ”worst”. Google styr träffar till vad de räknar som synonymer. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jessica Gow / Scanpix

Så utvecklas börsen i sommar

DN Plus. Hela världens aktiehandel hamnade i gungning på torsdagen, men de flesta analytiker tror inte på en långvarig turbulens.

Skakig återhämtning. På fredagen fortsatte det svänga i Tokyo. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Stockholm nedåt. Efter en uppgång sjönk börsen åter vid lunch.

Foto: Paul Sakuma / AP

Bevis på Apple-komplott om priser

Enligt domare. En federal domare i USA anser sig kunna bevisa att datajätten medverkat till att trissa upp priser på e-böcker. 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

Så får du hjälp att hålla koll på lånen

DN Plus. Nu lanseras en ny tjänst som hjälper dig att få grepp om dina lån – för bostad, bil och annat. Se hur du får enkel överblick.

Mer från förstasidan

Fackmän misstänks för gruppvåldtäkt

Fyra förtroendevalda pekas ut. Åklagaren bekräftar att en förundersökning pågår. Fackförbundet Unionen har ännu inte vidtagit några åtgärder. 18 4 tweets 14 rekommendationer

Foto: AP

Två borta ur Pussy Riot

Ställer in framträdande. Två av gruppens medlemmar har gått under jorden i Finland av rädsla för att deras identitet ska avslöjas.

Foto: Marco Vasini

Tryck ”Ctrl P” för att få pizza

USA:s rymdflygstyrelse vill att astronauter på långa uppdrag ska kunna printa pizzor ur 3D-skrivare. Nasas nya rymddröm. 26 0 tweets 26 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.