Miljöpartiet begär en extra riksdagsdebatt med anledning av uppgifterna om att Vattenfall funderar på att sälja elnätet och MP:s språkrör Peter Eriksson kräver att regeringen stoppar affären, enligt ett pressmeddelande.
MP:s språkrör Maria Wetterstrand säger att hennes förtroende för Vattenfalls ledning är väldigt lågt. Och skulle bolaget fundera på att sälja elnätet förstår hon inte varför det skulle vara bra.
- Det verkar helt galet om de skulle göra det. Elnätet är otroligt viktigt för att kunna expandera produktionen av förnybar energi och ha möjlighet att distribuera den, säger Wetterstrand.
Rent företagsekonomiskt verkar det också galet, anser hon, eftersom elnätet är något som Vattenfall tjänar pengar på.
Och det är helt uteslutet att Vattenfall på egen hand skulle ha mandat att sälja elnätet, det är en fråga för regering och riksdag att ta ställning till.
Hon ser egentligen en enda förklaring till att en tanke om att sälja nätet ens skulle slå rot i Vattenfalls styrelse.
- Det handlar om att det i Vattenfall finns ett antal män som drömt om att få bygga kärnkraft alltför länge. De har bestämt sig, de lyssnar inte på de senaste rönen och rationella argument om att kärnkraft blir dyrare. De är låsta, säger Wetterstrand som rent generellt är mycket kritisk till hur Vattenfall agerar och investerar.
Även Socialdemokraterna är upprörda. Socialdemokraternas närings-och energipolitiske talesman Tomas Eneroth anser att Vattenfalls planer, om uppgifterna stämmer, är fullständigt oacceptabla. Han kräver att näringsminister Maud Olofsson går ut och berättar vad hon vet och hur hon ser på läget.
- Det är oerhört allvarligt,elnätet är en viktig del av svensk infrastruktur. Det ska vi behålla i statlig ägo och Vattenfall borde investera mer i förnybar energi i stället för kärnkraft, säger Eneroth till TT.
- Vi kräver besked av Lars G Josefsson och Maud Olofsson, säger Eneroth som undrar hur näringsministerns myckna tal om att investera i förnybar energi går ihop med att Vattenfall under hennes tid mest investerat i kol- och kärnkraft.
Han kräver av Maud Olofsson att hon blir mycket tydligare i styrningen av Vattenfall.
Även facket höjer kritiska röster.
"Det är hål i huvudet att sälja en så central del av infrastrukturen. Det är oerhört viktigt att samhället äger elnäten och Vattenfalls vd:s planer är förödande för såväl Vattenfall som för de svenska medborgarna och en säker elförsörjning", skriver Janne Rudén, förbundsordförande i Seko.
Han kräver att regeringen ger Josefsson sparken.
"Vi har aldrig uppfattat att regeringens ambition varit att sälja en så samhällsviktig del som Vattenfalls elnät. Det är dags att näringsminister Maud Olofsson byter ut vd:n i Vattenfall", skriver Rudén i ett pressmeddelande.
Maud Olofsson kommenterade Vattenfalls planer vid en presskonferens.