- Det brukar börja med mansdominans på sajterna eftersom män är mer intresserade av ny teknik. När det väl slår igenom kommer kvinnorna. Den grupp som ökar mest på Facebook är kvinnor över 50 år, säger Sofia Mirjamsdotter, journalist och expert på sociala medier.
Sajten Information is Beautiful, har sammanställt uppgifter från Googles annonsverktyg Ad Planner, för att se hur könsfördelningen ser ut på de stora sociala nätverken.
Adplanner bygger sin statistik på marknadsundersökningar och andra uppgifter som söktjänsten Google har tillgång till.
Enligt Adplanner är Myspace det sociala nätverk som har störst andel kvinnliga användare. Myspace har 64 procent kvinnor anslutna till nätverket mot 36 procent män.
- Det förvånar mig lite. Myspace är inte så jättestort i Sverige. De jag känner som är användare har ett stort musikintresse. Men i andra delar av världen är Myspace mer av ett allmänt socialt nätverk, säger Sofia Mirjamsdotter.
Facebook och Twitter har betydligt fler kvinnor inom sitt nätverk. För båda är könsfördelningen 57 procent kvinnor och 43 procent män. Bildsajten Flickr har något lägre andel för kvinnor, 55 procent, mot 45 procent för männen.
Ett par av de stora sajterna har jämn könsfördelning. Enligt Google har filmsajten Youtube och jobbnätverket Linkedin 50-50-fördelning.
Sofia Mirjamsdotter förklarar det kvinnliga övertaget på bland annat Facebook med att kvinnor är mer socialt inriktade än män.
- Sociala nätverk handlar mycket om samtal och relationer. På det sättet är de sociala nätverken en spegling av den vanliga världen, säger Sofia Mirjamsdotter.
Googles uppgifter gäller internationella nätverk. Om det gjordes en liknande undersökning för enbart Sverige så skulle det se något annorlunda ut.
Mirjamsdotter tror att skvaller- och diskussionssajten Flashback hör till de största sociala sajterna för svenskar och där är det fler män än kvinnor som är anslutna.
Yngre män är mer sociala på nätet än vad statistiken visar, anser Sofia Mirjamsdotter. Killar spelar datorspel som World of Warcraft, men det räknas sällan som att de är med i sociala nätverk, trots att spelen har många likheter med de sociala nätverken.
- När män är sociala på nätet söker de sig mer till ett visst ämne än till allmänna sociala nätverk, säger Sofia Mirjamsdotter.
Vad tror du blir nästa stora sociala nätverk efter Twitter?
- Jag tror på Google Wave. Det är en ny tjänst från Google där man knyter ihop alla ens sociala aktiviteter. Jag tror att det är hett om ett år. Det är en tjänst som samlar olika flöden. Det handlar om realtid, inte om att skriva något och få svar tre timmar senare, säger Sofia Mirjamsdotter.