Kvinnors företag ökar i snigeltakt

Publicerad 2011-03-03 12:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De senaste tio åren har andelen kvinnliga företagare bara ökat med 2 procentenheter. Flest företag som drivs av kvinnor finns inom vård och utbildning.

– Man blir ju fundersam eftersom det hela tiden avsätts pengar till detta, både med tidigare regeringar och den nuvarande, säger Britt-Marie Torstensson, ordförande för nätverket Winnett som samordnar resurscentrum för kvinnors företagande i hela landet.

Sedan 2001 har andelen kvinnor som driver företag ökat från 24,6 procent till 26,6 procent, enligt en analys som affärsinformationsföretaget PAR har gjort.

Att kvinnor och män fortfarande arbetar inom olika områden kan vara en orsak, tror Torstensson. Hälften av företagen som sysslar med hälsa och utbildning drivs av kvinnor och bara drygt fem procent av till exempel byggföretagen.

– Kvinnor finns i branscher som skolor och vård och de är ju ofta politiskt styrda och där är det inte lika lätt att tjäna pengar. Det drabbar kvinnor när det är svårt att få igång den typen av företag, säger Torstensson.

Inte heller de kvinnliga styrelseledamöterna blir fler i särskilt hög takt, enligt PAR. Sedan 2001 har andelen bara ökat med 2,5 procentenheter.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto:Scanpix

Bröt ut vid midnatt. I stort sett all busstrafik i Stockholms innerstad, Södertälje, Solna/Sundbyberg, Sollentuna och Umeå ställs in.

Så drabbas du av strejken. Lista på alla linjerna som påverkas. 11 2 tweets 9 rekommendationer 0 rekommendationer

Ny lag otillräcklig. 617 fall av sexuell grooming har polisanmälts, men bara fem fall har lett till en fällande dom. Det visar en kartläggning gjord av Brå.

Camilla, 13: Jag har lärt mig att aldrig lämna ut uppgifter om mig själv.

 
Foto:Ewen MacAskill/The Guardian/Reuters

Uppger isländska tidningen Fréttablaðið. Edward Snowden har lagt ut en trevare om politisk asyl på Island, via Wikileaks talesperson i landet.

FBI: Övervakningen stoppade attentat mot börsen i New York.

Edward Snowdens pappa: Släpp inte mer information. 3 1 tweets 2 rekommendationer 0 rekommendationer

MI5 spionerade på allierade. Senaste uppgifterna från Snowden. 11 6 tweets 5 rekommendationer 0 rekommendationer

premium Visslaren huvudvärk för Kina. Men kan vara en värdefull källa.

Det har Facebook lämnat ut. Redovisar uppgifter efter skandal. 9 0 tweets 9 rekommendationer 0 rekommendationer

14-procentigt i butik. Matlagningsvin klassat som alkoholhaltigt preparat ska vara saltat och pepprat på ett sådant sätt att det är odrickbart.

Annons:

Läs om hur Spotify erövrade världen

Teckna prenumeration! Hela Dagens Nyheter i din mobil, surfplatta eller dator.

Annons:
Annons:
Annons:
Annons: