Det är svårt att få konsumenterna att köpa mer hälsosam mat. Människor håller fast vid sina favoritprodukter oberoende av pris- och reklamkampanjer.
- Vi är vanedjur. Det krävs kraftiga styrinstrument eller långvarig information för att ändra våra matvanor, säger Linda Thunström, på Handelns utredningsinstitut.
Den 4 juni lägger hon fram en avhandling i nationalekonomi vid Umeå universitet. Linda Thunström har undersökt om svenska konsumenter är priskänsliga när det gäller hälsosam mat.
Hon, och forskarkollegan Jonas Nordström, kommer fram till att konsumenterna är ganska okänsliga för höjda priser. Om priset på frukostflingor exempelvis höjs med 1 procent minskar försäljningen bara med 0,7 procent.
I debatten har det förts fram förslag om att skatterna skulle höjas på socker- och fettrika matvaror. Enligt Thunström skulle skatterna behöva bli mycket höga på ohälsosamma varor för att det ska bli en tydlig minskning av försäljningen.
- I ett par delstater i USA och Kanada har man gjort en liten skattehöjning på läsk och snabbmat. Där har man inte fått några effekter på konsumtionen, i varje fall inte på grund av skattehöjningen, säger Linda Thunström.
För att få människor att handla mer hälsosamma matvanor krävs långsiktiga informationsinsatser. Korta reklamkampanjer ger inga varaktiga effekter, menar Linda Thunström.