Lag ska minska utsläppen
Publicerat 2007-02-07 14:24
Bryssel EU-kommissionen kommer att med lag försöka tvinga ner utsläppen av koldioxid från bilar. Men biltillverkarna slipper, trots missade löften, göra jobbet själva.
DN Teman i artikeln
Senast nästa år avser kommissionen att lägga fram ett förslag till lag för att få ner koldioxidutsläppen från bilar och skåpbilar till 130 gram per kilometer. Ytterligare tio gram per kilometer, ned till det övergripande målet om högst 120 gram per kilometer, ska klaras av genom högre effektivitetskrav på luftkonditionering, däck och andra bildelar samt ökad användning av biobränsle.
Ett mål om 120 gram per kilometer motsvarar en bränsleförbrukning på 0,45 liter per mil för dieselbilar och en halv liter för bensinbilar.
Förslagen finns med i en strategi för den europeiska bilindustrin, med koppling till kampen mot klimatförändringar, som kommissionen efter flera veckors försening lade fram på onsdagen.
EU-kommissionen vill också att biltillverkarna frivilligt går med på nya riktlinjer för marknadsföring, för att inte ansträngningarna att få ned utsläppen ska motverkas genom satsningar på stora och bränsleslukande bilar eller flirtar med bilisternas längtan att trycka gasen i botten.
Biltillverkarna lovade för flera år sedan, i en frivillig överenskommelse med kommissionen, att de skulle pressa ned de genomsnittliga koldioxidutsläppen till 140 gram per kilometer till 2008. Men det klarar de inte, snittet 2004 låg över 160 gram.
Från 1995 och fram till 2004 minskade utsläppen räknat i gram från 186 per kilometer till 163. Ansträngningarna att försöka få ned dem mer har motverkats av att trafiken ökat och bilarna blivit större. Biltillverkarna hävdar att ökade säkerhetskrav spelar in, liksom kundernas efterfrågan på större bilar, som så kallade stadsjeepar.
EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso har själv hamnat i blåsväder sedan han uppmanat alla EU-medborgare att dra sitt strå till stacken för att minska koldioxidutsläppen genom åtgärder i vardagen, samtidigt som han investerat i en stor Touareg, en stadsjeep från Volkswagen med utsläppsnivåer som ligger långt ifrån de normer som kommissionen satt upp.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
IT-tjänster och produkter
Vill du förbättra din IT-funktion och samtidigt spara pengar?
-
Vendelsö Bemanning
Uthyrning av erfarna, engagerade transportchaufförer i Stockholm.
-
Flytt och bemanning
Din flyttfirma i Stockholm - För flytt, bohagsflytt & kontorsflytt.


























