Reklam & Medier

Lågpriskedjor går mot strömmen

Publicerad 2009-08-06 06:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

McDonald’s, Coca-Cola, Lidl och Ikea är några av de stora annonsörer som går mot strömmen och ökar sin reklam i år. "Vi är ett bra alternativ när folk har mindre pengar att röra sig med", säger Johan Kvist, marknadschef på McDonald’s.

2009 blir ett tufft år för alla de me­diebolag som livnär sig på reklamintäkter. Enligt den senaste pro­gnosen från Institutet för reklam- och mediestatistik (IRM) väntas företagens annonsköp minska med drygt 13 procent under 2009.

– Vi står fast vid prognosen trots den stigande börsen och positiva signaler från inköpsindex. Företagen har redan lagt sin reklambudget för 2009. Den här ljusningen kan ge genomslag tidigast nästa år, säger Tobias Hedström på IRM.

Stämmer profetian minskar reklamintäkterna med 4,3 miljarder till 28,1 miljard kronor i år.

IRM uppger inte vilka specifika bolag det rör sig om. Men siffror från Sifo reklammätningar visar på tydliga trender. Något förenklat drar bolag som säljer stora, dyra varor ned på reklamen medan lågpriskedjor snarare kämpar för att öka sin synlighet.

Som exempel kan nämnas bilhandlarna som dragit ned sina reklamköp med hela 28 procent under årets första halvår.

– Vi har minskat budgeten för 2009, säger Katharina Lakowitz på Volkswagens marknadsföringsavdelning.

– Försäljningen störtdök i december och vi ligger hela tiden under förra årets nivåer. Just nu fokuserar vi på marknadsandelar och klarar våra målsättningar bra.

Även fastighetsmäklarna har blivit mer försiktiga. Svensk fastighetsförmedling och Fastighetsbyrån har minskat sina reklamklaminvesteringar med ungefär en fjärdedel vardera.

En av de stora annonsörer som valt motsatt strategi är McDonald’s. Enligt Sifo ökade snabbmatskedjan sina reklamköp med hela 22 procent under perioden och är därmed landets åttonde största annonsör.

– Det är en tydlig strategi från vår sida. Vi är ett bra alternativ när folk har mindre pengar att röra sig med. Vi har investerat i ett lågprisbudskap, säger Johan Kvist, marknadschef på McDonald’s.

Men McDonald’s är inte ensamt om att ta vara på lågkonjunkturen för att sprida ett budskap om ”värde för pengarna”. Enligt Sifo har Coca-Cola och Spendrups trappat upp sina reklaminvesteringar med 10 respektive 8 procent. Livsmedelskedjan Lidl har ökat sin annonsering med 21 procent. Och möbeljätten Ikea har satsat hela 45 procent mer på reklam årets första halvår än samma period i fjol.

– Vi är ett bra alternativ när människor måste hålla hårdare i plånboken. Därför har vi valt att öka reklamen, främst på nätet, säger Ylva Magnusson, pressansvarig på Ikea. 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar EU-kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Foto: AP Två män jagas efter bombattackerna i Thailand.

”Iran ligger bakom terrorattackerna”

Israel anklagar Iran för terrordåden i Bangkok. Enligt uppgifter till Sky News skulle bombattackerna ha utförts nära två israeliska byggnader.

UD till svenskar i området: Håll er uppdaterade om läget.

Foto: Lars Pehrson / Scanpix Lykke Li kammade hem två Grammisar.

Lykke Li stor Grammisvinnare

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Årets vinnare.

Foto: Scanpix

Dataläcka avslöjade var bilar parkerats

300.000 personer kan ha drabbats. En läcka i Easyparks datasystem har gjort det möjligt för vem som helst att se var en bil stått parkerad.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.