Svenska höginkomsttagare har i det tysta fått sänkt skatt. I andra länder, som är hårdare drabbade av den ekonomiska krisen, höjs däremot skatterna. Sverige hamnar jämförelsevis allt lägre när det gäller skatteuttaget från personer med höga löner, enligt revisionsjätten KPMG.
I KPMG:s nya jämförelse av skatterna i 96 olika länder hamnar Sverige så lågt som på 25:e plats när det gäller inkomstskatten för personer med en årsinkomst motsvarande 100.000 dollar, alltså cirka 675.000 kronor. Det faktiska uttaget av inkomstskatt och egenavgifter för personer på denna inkomstnivå beräknas till 34,6 procent under 2011. För 2010 var motsvarande uppgift 38,8 procent och då kom Sverige på listans 11:e plats.
– Sverige har blivit konkurrenskraftigt när det gäller inkomstskatten och är alltmer attraktivt för utländska investeringar. Skatterna är visserligen högre än i många andra länder, men i gengäld får man mer tillbaka för pengarna, säger Helena Robertsson som är affärsområdeschef vid KPMG och har medverkat i undersökningen.
Högsta uttaget av inkomstskatt sker i Belgien, där det ligger på cirka 48 procent för personer med årsinkomst på motsvarande 100.000 dollar. Bland europeiska länder följer sedan Kroatien, Grekland, Tyskland, Italien och Frankrike.
Listan blir delvis annorlunda när jämförelsen gäller årsinkomster på 300.000 dollar, motsvarande runt två miljoner kronor. Även där ligger Belgien högst med ett skatteuttag på 55,5 procent under 2011. Sverige kommer som sexa med 49,2 procent, från förra årets tredjeplats.
Denna jämförelse från KPMG gäller den genomsnittliga skatten för höginkomsttagare, alltså vad dessa betalar i skatt på hela sin inkomst. Man har då räknat in det svenska jobbskatteavdraget, vilket gäller även för de inkomsttagare som är högst betalda.
Läget är annorlunda när det gäller marginalskatten – vad man betalar i skatt på den översta delen av inkomsten. Där ligger Sverige allra högst jämfört med samtliga länder, numera med Danmark på andra plats. Tidigare var positionerna omvända, innan danskarna förra året justerade ned sin högsta marginalskatt
Den högsta marginalskatten, som i Sverige nu gäller personer med en årsinkomst på över 560.900 kronor, beräknas hos oss till 56,6 procent. I andra länder är det först vid betydligt högre inkomster som det kan bli fråga om högsta marginalskatt.
Dessutom tillkommer, vilket inte inräknas i KPMG:s undersökning, att arbetsgivaravgifterna på de högsta inkomsterna inte berättigar till förmåner. De samlade marginaleffekterna på en inkomstökning för svenska höginkomsttagare brukar därför uppskattas till cirka 67 procent.
Skatterna på många andra håll är dock på väg uppåt. Marginalskatten har höjts markant i Grekland, Luxemburg, Portugal, Spanien och Storbritannien. Där handlar det om att höginkomsttagare ska bidra med mer i skatt, när de offentliga finanserna behöver repareras till följd av den ekonomiska krisen. Dessutom förekommer olika slags tillfälliga skatter, som längre fram kan visa sig bli permanenta.