Fyra av tio kunder sätter snabbhet framför funktion på nätet. Långsamma sajter överges snabbt.
Något vidare tålamod har inte konsumenter som handlar på nätet. En färsk undersökning av Compuware Corp med drygt 1.000 amerikanska konsumenter visar att att 84 procent av kunderna bara ger en långsam hemsida ett par chanser innan den överges helt.
Åtta av tio användare uppgav att de någon gång inte kunnat avlsuta ett köp eller transaktion på nätet. Nästan hälften av de tillfrågade sa att de under de senaste tre månaderna inte längre besökte sajter där de inte kunda slutföra köp.
Vid utfrågningen säger fyra av tio användare att de prioriterar snabbhet framför funktion.
Detsamma gäller för mobilanvändare. Långsamma uppladdningstider och dåligt format är de viktigaste frågorna för denna kundgrupp. Kunderna förväntar sig att webbsidorna i mobilen ska laddas upp minst lika snabbt som på datorn hemma.