Svenska bönder tar upp kampen med bensinbolagen. I jakt på nya affärer strömmar lantbrukarna till transportföretagen för att få sälja ny biogas. Och marknaden kan svälla rejält: var tionde bil kan gå på biogas framöver.
Enligt Lantbruksbarometern 2009 planerar var tionde bonde att satsa på förnybar energi. Och intresset för biogasutvinning ur stallgödsel växer snabbt.
- Bönderna söker kompletterande verksamheter och ser att energin blir alltmer viktig, säger Pål Börjesson, energiforskare vid institutionen för miljö- och energisystem vid Lunds universitet.
En av de nya svenska biogassatsningarna sker inom Gäsene Bioenergi. Den ekonomiska föreningen består av tre stora mjölkgårdar i Herrljunga kommun. Gäsene mejeri är sponsor och blivande storkund till den energi som produceras.
- Vi räknar med att producera 3.500 megawattimmar (MWh) per år. När mejeriet fått vad det behöver har vi 1.000 megawattimmar över som vi ska försöka sälja. Det finns flera intressenter, säger Carin Karlsson, delägare i Fröstorp, den största av de tre mjölkgårdarna.
Gäsene Bioenergi satsar i nuläget på gas för uppvärmning. För att framställa fordonsgas krävs ytterligare reningssystem.
Det satsar man på i Vårgårda Herrljunga Biogas ekonomisk förening. De undersöker möjligheterna med att sälja fordonsgas på mack. Det finns även ett bussbolag med en flotta på 50 bussar som är intresserat av att köpa gasen.
- I ett första skede skulle vi kunna producera en miljon kubikmeter gas om året ur stallgödseln från våra gårdar. Det skulle täcka närmare 800 bilars årsförbrukning, berättar Tobias Kullingsjö, som är en av initiativtagarna.
För tillfället handlar det alltså om småskaliga affärer för de nya biogassatsningarna.
Men det finns en stor potential i biogasen i Sverige, menar Pål Börjesson:
- Möjligheterna att utvinna biogas ur stallgödsel och andra avfallsprodukter utnyttjas ganska lite eftersom lönsamheten hittills varit för låg. Det finns stora möjligheter att öka produktionen. Högt men rimligt räknat så skulle tio procent av Sveriges fordon kunna drivas av biogas om systemen byggdes ut till full kapacitet, säger han.
En bidragande orsak till trenden är stödpengar från EU. Från sommaren finns en pott på 200 miljoner kronor genom EU:s landsbygdsprogram. Nästa år tillkommer troligtvis 100 miljoner som ska användas under en femårsperiod.
En gårdsanläggning kostar 3-5 miljoner kronor och man kan få 30 procent av detta i investeringsstöd.
Fördelarna med biogas är många, ur både miljösynpunkt och ekonomisk synpunkt. Gasen uppstår i en förädlingsprocess av en redan existerande spillprodukt. I reningsprocessen minskar även växthuseffekten av stallgödseln.