Avtalsrörelsen 2010

Lärare får behålla sitt sommarlov

Uppdaterad 2010-05-06 20:56. Publicerad 2010-05-06 20:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Lärarna får behålla sina sommarlov. Efter avtalsförhandlingar som kantats av avhopp och hårda ord släppte arbetsgivarna kravet på en ändring av lärarnas arbetstid.

Överenskommelsen mellan arbetsgivarna Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) och facken Lärarförbundet och Lärarnas riksförbund (LR) på torsdagen ger 3,5 procents löneökningar under den 25 månader långa avtalsperioden. Förutom lönepåslagen kommer lärarna lokalt att ha möjlighet att förhandla upp lönerna.

Men den stora stridsfrågan har gällt arbetstiden. Lärarna jobbar i dag 45 timmar i veckan under terminerna men får i gengäld längre ledighet under loven — så kallade ferietjänster. Arbetsgivarna ville ha en annan modell, ett krav som facken vägrat gå med på.

Lärarförbundet är därför nöjda med avtalet.

– Vi har gått från ett generalangrepp mot lärarnas arbetstider till att säkra dagens arbetstidsmodell, säger Eva-Lis Sirén, Lärarförbundets ordförande.

De har däremot möjligheten att förhandla bort de friare arbetstiderna lokalt.

– Vi har nu fått stabila spelregler för hur det här ska gå till och en rejäl ersättning, säger Eva-Lis Sirén.

Hos LR är tongångarna något mer dämpade, även om de är glada över att ha vunnit kampen om ferietjänsterna.

– Det har varit enormt intensiva diskussioner och vi har ett antal reservanter, säger Metta Fjelkner, ordförande för Lärarnas Riksförbund.

Hon tycker inte att lönepåslaget inte är något att höja till skyarna.

– Däremot finns det möjlighet att teckna andra avtal. Men den möjligheten har funnits i 14 år och de lärare som gör det får en liten peng för att de gör det.

SKL är också nöjda med avtalet.

– Det känns jättehärligt att vi är färdiga och framför allt att det är ett avtal som syftar till att förbättra resultaten i skolan, säger Ingela Gardner Sundström, ordförande i SKL:s förhandlingsdelegation.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.