Avtalsrörelsen 2010

Lärare får behålla sitt sommarlov

Uppdaterad 2010-05-06 20:56. Publicerad 2010-05-06 20:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Lärarna får behålla sina sommarlov. Efter avtalsförhandlingar som kantats av avhopp och hårda ord släppte arbetsgivarna kravet på en ändring av lärarnas arbetstid.

Överenskommelsen mellan arbetsgivarna Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) och facken Lärarförbundet och Lärarnas riksförbund (LR) på torsdagen ger 3,5 procents löneökningar under den 25 månader långa avtalsperioden. Förutom lönepåslagen kommer lärarna lokalt att ha möjlighet att förhandla upp lönerna.

Men den stora stridsfrågan har gällt arbetstiden. Lärarna jobbar i dag 45 timmar i veckan under terminerna men får i gengäld längre ledighet under loven — så kallade ferietjänster. Arbetsgivarna ville ha en annan modell, ett krav som facken vägrat gå med på.

Lärarförbundet är därför nöjda med avtalet.

– Vi har gått från ett generalangrepp mot lärarnas arbetstider till att säkra dagens arbetstidsmodell, säger Eva-Lis Sirén, Lärarförbundets ordförande.

De har däremot möjligheten att förhandla bort de friare arbetstiderna lokalt.

– Vi har nu fått stabila spelregler för hur det här ska gå till och en rejäl ersättning, säger Eva-Lis Sirén.

Hos LR är tongångarna något mer dämpade, även om de är glada över att ha vunnit kampen om ferietjänsterna.

– Det har varit enormt intensiva diskussioner och vi har ett antal reservanter, säger Metta Fjelkner, ordförande för Lärarnas Riksförbund.

Hon tycker inte att lönepåslaget inte är något att höja till skyarna.

– Däremot finns det möjlighet att teckna andra avtal. Men den möjligheten har funnits i 14 år och de lärare som gör det får en liten peng för att de gör det.

SKL är också nöjda med avtalet.

– Det känns jättehärligt att vi är färdiga och framför allt att det är ett avtal som syftar till att förbättra resultaten i skolan, säger Ingela Gardner Sundström, ordförande i SKL:s förhandlingsdelegation.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Svenska omkom i dykolycka på Malta

Olycka. En svensk 39-årig kvinna omkom på fredagen i en dykolycka på Malta, rapporterar maltesiska medier.

Foto: Scanpix "Colle" Thorwaldsson tar över från Wanja Lundby-Wedin.

Nya LO –basen vill tillbaka till 80-talet

”Folk kommer att tycka att jag är gammaldags”. Thorwaldsson vill slåss för ”gammaldags” arbetsmarknadspolitik, berättar han i intervju med DN.se. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Thorwaldsson LO:s nye ordförande. Valdes på LO:s kongress.

Foto: Alamy

Lampan byggdes in – lös konstant i 77 år

Elnota för 100.000 kronor. När en restaurangägare i Los Angeles skulle renovera sin lokal anade han ett svagt ljus bakom en förrådsvägg. 36 11 tweets 25 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån

Sista tiden med gänget

Fotbolls–EM Anders Svensson är en av spelarna som gör den sista stora turneringen med landslaget. ”Nu gäller det att njuta”, säger han.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan