Finanskrisen

Lehman Brothers ansöker om konkurs

Publicerad 2008-09-15 11:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Krisdrabbade Lehman Brothers rasar samman. Investmentbanken, en av världens största, meddelar på måndagen att den ansökt om konkurs.

Ett internationellt konsortium försöker mildra konsekvenserna - med nödkrediter på 500 miljarder kronor.

Lehman Brothers tillkännagav på måndageni ett pressmeddelande på sin hemsida sitt beslut att ansöka om konkursskydd i dag. Men det gäller inte hela banken. Enligt Chapter 11-ansökan omfattas inte mäklarverksamheten och andra enheter, bland dem Neuberger Berman, rapporterar Reuters.

När det gäller mäklarverksamheten ligger banken i avancerade diskussioner med ett antal potentiella köpare. Om det blir konkurs innebär det slutet på ett 158 år gammalt företag som har överlevt världskrig men inte klarat den globala kreditkrisen.

Storbritanniens tredje största bankgrupp, Barclays, låg i samtal om att eventuellt köpa hela Lehman. Men sent på söndagen drog sig engelsmännen ur. Det innebär alltså att den USA-baserade finansjätten åtminstone delvis rämnar och faller. Något som sprider oro världen över.

- Det är det absolut värsta jag har sett under hela min karriär och det finns risk att flera stora finansinstitut kommer att kollapsa, säger den förre amerikanske riksbankschefen Alan Greenspan till ABC.

För att hindra en sådan utveckling har ett konsortium, bestående av tio globala storbanker, gett sig in i handlingen. 70 miljarder dollar, eller 480 miljarder svenska kronor, ställer de till förfogande. Pengarna ska kunna nyttjas av andra problemtyngda finansföretag, så att de inte dras med i malströmmen efter Lehman. Syftet är att vidga säkerheterna för belåning vid centralbankslån.

I konsortiet ingår Bank of America, Barclays, Citibank, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JP Morgan, Merrill Lynch, Morgan Stanley och UBS.

Även den amerikanska finansinspektionen (Fed) utlovar handling. När skutan sjönk klockan sju, svensk tid, meddelades att Fed ska skydda Lehman Brothers tidigare kunder.

Enligt BBC var Barclays beslut att lämna förhandlingarna det stora bakslag som fällde USA:s fjärde största investmentbank. Banken hade förlorat 25 miljarder kronor bara under det sista kvartalet.

- Det är en mycket allvarligt situation som kommer att påverka banker över hela världen, säger finanskommentatorn Justin Urquhart-Stewart till Sky News.

Själva Lehman Brothers, med omkring 26.000 anställda, går nu ett ovisst öde till mötes. Ett troligt scenario är en successiv utskiftning av tillgångarna till högstbjudande.

- En del kommer att gå tillbaka till dem som har satt in pengar i banken på olika sätt. Fastigheter och annat kommer det att bli en huggsexa om, säger Jan Häggström, chefekonom i Handelsbanken.

- Det här är en väldigt stor konkurs. Lehmans balansomslutning är över 600 miljarder dollar. Bilden kompliceras ytterligare av att de har en väldigt stor portfölj med derivatåtaganden, tillägger han.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.