Arbetsmarknaden

Littorin jättenöjd med jobbcoacher

Publicerad 2009-12-11 13:44

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Regeringens miljardsatsning på så kallade jobbcoacher har knappt inletts. Men arbetsmarknadsministern är lyrisk och oppositionen har tonat ned sin kritik.

När riksdagen på fredagen höll en extrainsatt debatt om regeringens satsning på jobbcoacher riktade Socialdemokraternas Sven-Erik Österberg mest in sig på att uppföljningen av vad coacherna gör, och vad resultaten blir, kan bli dålig. Men han kritiserade också storleken på satsningen — regeringen har avsatt tre miljarder kronor på tre år — och att åtgärden är dåligt anpassad till lågkonjunkturen.

– Det är som att skicka ut någon att plocka blåbär mitt i vintern, sade Österberg.

Men enligt arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (M) är det en felsyn, det finns visst jobb att söka även i kristider.

Debatten kom till på begäran av Socialdemokraterna sedan Aftonbladet i ett antal artiklar i början av november hävdat att ett hundratal av 952 kontrakterade företag kunde misstänkas använda kontroversiella metoder. Det underbyggdes med två besök som tidningens reportrar hade gjort hos två företag, som likhet med övriga har avtal med Arbetsförmedlingen om coachtjänster.

Arbetsförmedlingen bestämde sig för att granska ett 50-tal företag och den granskningen pågår fortfarande. Den väntas bli klar i januari.

Förmedlingen har kontaktat de arbetssökande som varit på coachning hos ett av de företag som tidningen pekade ut som oseriöst. Ingen av dem har, enligt Arbetsförmedlingen, varit med om det som tidningens reporter beskrev.

Littorin medgav i debatten att han är orolig för kvaliteten.

– Det måste man vara när man har en så kraftig volymtillväxt, säger han.

– Det kan ske misstag i upphandlingen och finnas brister i kvaliteten.

Samtidigt är han övertygad om att det är helt rätt att satsa på coacher.

– Jag är jättenöjd med coacherna. De coacher jag har träffats och de arbetslösa som fått coachning är lyriska. Det finns ingen anledning i världen att ändra på det. Det är ett väldigt bra redskap för att hjälpa människor att få en karta tillbaka till arbetsmarknaden. Det ska vi inte ändra på, säger han.

Det kommer självklart att ske utvärderingar, enligt Littorin.

– Men det har gått för kort tid. De första började arbeta 17 augusti och hittills är det drygt 28 000 som fått hjälp. Det är oseriöst att utvärdera efter bara några månader, säger han.

Han hänvisar till att halva arbetsmarknaden genom parternas trygghetsavtal redan har coachning, som uppvisat gott resultat.

– Detta är ett komplement med samma metodik och ofta med samma företag. Därför förstår jag inte riktigt Österbergs kritik.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.