LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin ångrar att hon aldrig frågade efter avtalet som reglerade AMF-vd:n Christer Elmehagens lön och pensionsvillkor.
LO ska nu anta riktlinjer för hur representanter ska agera i ersättningsfrågor.
Wanja Lundby-Wedin som varit oanträffbar under onsdagen, skriver i ett pressmeddelande att hon såg i årsredovisningen att summan på pensionsutbetalningarna kraftigt översteg det som styrelsen hade fattat beslut om.
– Jag reagerade och ifrågasatte detta, men accepterade förklaringen att det var en effekt av tidigare pensionsavtal. Jag inser att jag inte borde ha nöjt mig med denna förklaring, skriver Wanja Lundby-Wedin.
För att det som hände i AMF Pension inte ska upprepas tänker LO se över sin ägarpolicy och anta riktlinjer för hur LO-representanter ska agera i ersättningsfrågor. LO:s företrädare ska också få ordentlig utbildning ”för att kunna försvara fackets värden och ideal”.
Wanja Lundby-Wedin tänker också städa bland sina uppdrag. Hon behåller sin plats i AMF, AFA, Folksam och Aftonbladet. Det skulle innebära att bland andra Folk och Försvar får se sig om efter ny ordförande.
Sina uppdrag i den nordiska, europeiska och internationella fackföreningsrörelsen behåller hon. Samma sak med uppdraget i socialdemokraternas partistyrelse och VU. Tunga LO-företrädare sluter med något undantag upp bakom Wanja Lundby-Wedin och avvaktar tills utredningen om AMF Pension är klar. Men på landets bloggar tvekar man inte: Wanja Lundby-Wedin måste avgå.
Socialdemokraten Johan Lundberg har hittills skrivit tio inlägg på sin blogg om det som han kallar ”Wanjagate”, och fått många reaktioner.
– Ur ett S-perspektiv är det inte okej det hon har gjort. Vi har inte råd med det här nu. Det skulle inte förvåna mig om de borgerliga går om s-blocket i nästa mätning.
Johan Lundberg är partimedlem och sitter i stadsdelsnämnden för (S) på Östermalm.
– Man kan inte kritisera andra för att göra sådant som man gör själv. Det är synd, för jag tycker om Wanja. Hon har en karisma som få S-ledare har.
Andra bloggare talar om att makten förblindar och att man måste utkräva ansvar. Några menar att den som är kvinna och representant för arbetarklassen inte kan göra ett enda misstag utan att bli ett villebråd för pressen.
Också på landets ledarsidor diskuteras Wanja Lundby-Wedins framtid. Socialdemokratiska Dala-Demokratens chefredaktör Göran Greider uppmanar henne att avgå. På Aftonbladets ledarsida skriver Helle Klein att Wanja Lundby-Wedin behövs som LO:s ordförande, men att det inte är nödvändigt att LO:s ordförande personligen sitter i AMF Pensions styrelse för att vaka över medlemmarnas pengar.
Svenskt Näringslivs vd Urban Bäckström skriver i ett inlägg på organisationens hemsida att hanborde ha granskat pensionsvillkoren när han kom in i AMF:s styrelse 2006. ”Villkoren har ju varit tillgängliga i årsredovisningen, för alla att läsa. Summan blev väldigt hög och jag borde ha reagerat tidigare. Det tar jag på mig. Nu gäller det att noga reda ut hur villkoren kom till stånd” skriver Urban Bäckström.
Bosse Andersson
bo.andersson@dn.se 08-738 12 26
Cecilia Jacobsson
cecilia.jacobsson@dn.se