Efter torsdagens turbulens på ränte- och valutamarknaderna till följd av terrordåden i London, återvände lugnet under fredagens handel.
De svenska marknadsräntorna steg i den inledande handeln på penningmarknaden under fredagen. Uppgången kom i form av en rekyl på den kraftiga räntenedgången i kölvattnet av dåden i London. Men de vände sedan gradvis tillbaka till samma nivåer som i torsdags eftermiddag och stängde i stort sett oförändrat jämfört med torsdagen. Den tvååriga obligationsräntan ligger därmed på 1,83 procent och den tioåriga räntan på 3,01 procent.
På valutamarknaden blev euron 1 öre dyrare och kostar därmed 9:43 kronor. Dollarn stängde oförändrat på 7:88 kronor.
Under torsdagens intensiva handel steg både guldet och den schweiziska valutan kraftigt, men de föll båda tillbaka under fredagen vilket är ett tydligt tecken på att stabiliteten börjar återvända på världens finansmarknader. Den enda bestående reaktionen är att brittiska pundet har försvagats mot dollarn, vilket är ett tecken på att valutamarknaden börjar kalkylera med att den brittiska centralbanken kan komma att sänka styrräntan vid sitt penningpolitiska möte i augusti.
Under torsdagens turbulens hade både den europeiska centralbanken och Bank of England ordinarie räntemöten inplanerade. Båda bankerna beslöt att lämna styrräntan oförändrad.
Tioårig statsobligation: 3,01 procent (3,01).
Sexmånaders statsskuldväxel: 1,50 procent (1,50).
Euro: 9:43 kronor (9:42).
Dollar: 7:88 kronor (7:88).
TCW-index: 131,13 (131,10).
Siffrorna inom parentes anger räntor och valutor vid stängningen föregående handelsdag. Ju lägre TCW-index, desto starkare krona.