Bonusar och löner

Lundby-Wedin ångrar sig

Publicerad 2009-03-25 15:54

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin ångrar att hon aldrig frågade efter avtalet som reglerade Christer Elmehagens lön och pensionsvillkor. Det skriver hon i ett pressmeddelande på onsdagseftermiddagen.

LO-basen skriver att hon såg i årsredovisningen att summan på pensionsutbetalningarna kraftigt översteg det som styrelsen hade fattat beslut om.

- Jag reagerade och ifrågasatte detta, men accepterade förklaringen att det var en effekt av tidigare pensionsavtal. Jag inser att jag inte borde ha nöjt mig med denna förklaring, skriver Wanja Lundby-Wedin.

För att det som har hänt inte ska upprepas tänker LO se över sin ägarpolicy, och anta riktlinjer för hur LO-representanter ska agera i ersättningsfrågor.

LO:s företrädare ska också få utbildning "för att kunna försvara fackets värden och ideal".

Wanja Lundby-Wedin tänker också städa bland sina uppdrag. Hon behåller sin plats i AMF, AFA, Folksam och Aftonbladet.

Det skulle innebära att bland andra Folk och Försvar och Riva del Sole spa får se sig om efter ny ordförande och Olof Palmes och Anna Lindhs minnesfonder efter ny ledamot.

Sina uppdrag i den nordiska, europeiska och internationella fackföreningsrörelsen behåller hon. Samma sak med uppdraget i socialdemokraternas partistyrelse och VU.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: Erich Stering

Svårt få barnomsorg på kvällar trots lag

De som arbetar obekväma tider ökar. Färre än hälften av landets kommuner erbjuder barnomsorg på "ob-tider". Nu lyfts frågan politiskt.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Iran gav en miljard till Syrien

Biståndspengar. Iran beviljade nyligen en miljard kronor i speciellt bistånd till Syrien, det framgår av en mejlväxling som kommit ut.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.