Bonusar och löner
Lundby-Wedin till DN: "Jag är så olycklig för detta”
Publicerat 2009-03-23 18:51
LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin anser inte att hon har varit med och fattat de beslut som har lett fram till att Christer Elmehagen fick så hög pension. - Jag är så olycklig för det här, säger hon.
DN Teman i artikeln
Bonusar och löner
- Fler artiklar
- 40 miljoner i lönetillägg
- Statligt finansbolag delar ut miljonbonus
- Kraftiga lönelyft för direktörer
- SEB öppnar för sänkning av bonusar
- FI-kritik mot finansbonusar
- Borg varnar för hårdare bonusregler
- SEB har lagt nära 2 miljarder i bonuskassan
- Fransk punktskatt på bankbonusar
- Svenska chefslöners tio-i-topp
- Svenska vd-löner väsentligt lägre
- Analyser
- Osäkerheten drabbar ägarna
- Lundby-Wedin har visat styrka – men hennes botgöring blir tung
- Att öppet visa splittring skadar alla
- S söker desperat en syndabock
- Helt öppet om hon kan sitta kvar
- Brors: "Lundby-Wedin gör en halv pudel"
- Maria Crofts: "Rena katastrofen för bolaget"
- Bonusarna görs upp i slutna rum
AMF Pensions styrelse har bestämt att låta företagets externa revisorer skyndsamt utreda både den skyhöga pensionen och flytten av pengar som vd Christer Elmehagen gjorde. Efter det kan man diskutera frågan om ansvarsfrihet.
- Det här stämmer inte med de beslut som jag upplever att vi har fattat, säger Wanja Lundby-Wedin till DN.
- Den förklaring vi fick var att man inte hade betalt in tillräckligt mycket pension till Elmehagens pension, och för att klara av det till hans 65-årsdag var vi tvungna att snabba på avsättningarna. När han stannade 2,5 år till måste det förstås också ge pension.
Att det blev så stora summor kom som en obehaglig överraskning, hävdar hon. Att Elmehagen och vice vd Ingvar Skeberg flyttade sina pengar innan AMF tvingades göra sitt återtag är ”fruktansvärt”.
- Jag är så besviken på dem. De har gjort ett fantastiskt fint jobb i AMF Pension och så slutar det så här.
När LO och Svenskt Näringsliv har lika många ledamöter var i en styrelse fungerar det inte att reservera sig, enligt Wanja Lundby-Wedin.
- Vi måste bli överens om en bra balans. Vi ska hålla en rimlig nivå i våra bolag, inte över medel i branschen, och inga excesser.
Kommer du att kunna fortsätta kritisera andra för girighet efter det som har hänt i AMF Pension?
- Jag måste fortsätta med det, tycker jag.
Läs mer: Osäkerheten drabbar ägarna
Visar 1-10 av 64. Per sida:
Dags att LO använder någon i "lägre leden" när det gäller att representera löntagarna i styrelserna.
Där finns många medlemmar som är både är läs och skrivkunniga. Många medlemmar kan också 12:ans multiplikationstabell .Dom kan blixtsnabbt räkna i huvudet vad 12 x månadslönen eller vad ett pensionsavtal kostar.
Detta är en framkomlig lösning på problemet med nuvarande system där LO-toppen inte förstår vad dom sysslar med.
Komvux kanske kunde starta någon snabbkurs ??
Tommy Ahl, 21:06, 24 mars 2009. Anmäl
Slut klaga på Wanja, tänk er själva in i hennes situation. Varje kväll sitter hon i sin slitna etta i längan med vägglössen krypande under de uppklistrade dagstidningarna, fem hungriga ungar som vill ha mat och nya kläder. Tror fan det att hon inte har tid och ork att läsa någon avtalstext efter 10 timmars slit i den dunkla, skitiga och bullriga fabriken.
Johnny, 19:35, 24 mars 2009. Anmäl
Fackpampen gör karriär - oftast från att vara undersköterska - så brukar det vara. Är detta en passande utbildning för att sitta i en styrelse av detta slag. Vilken annan utbildning - ekonomisk, juridisk exv., har hon förvärvat. Har hon överhuvudtaget satt sin fot på en högskola eller ett uni-versitet eller räcker det med några fackpolitiska kurser på Bommersvik.
Birger Johansson, 18:52, 24 mars 2009. Anmäl
Jag tror inte sista ordet i AMF-affären är sagt
Arne, 17:32, 24 mars 2009. Anmäl
Vad innebär egentligen ett styrelseansvar? Att klara sig undan med att avgå när det hettar till utan någon form av ekonomisk betalningsskyldighet, dvs böter för oansvarigt handlande. Makteliten har under många år visat prov på sin oförmåga att verkligen ta ett fullvärdigt ansvar när det gäller. Jag blir så trött allt snack och minimalt med handlingskraft...
Thomas, 17:21, 24 mars 2009. Anmäl
Lundby-Wedin borde ha stoppat dessa bonusar och skurit direkttörslönerna. Det kan hon klandras för. Däremot ska hon ha heder för AMBITIONEN och VILJAN till mindre ekonomisk orättvisa. Nu är det upp till bevis. Hon och LO måste agera för att rensa upp allt vad bonusar heter och reparera skadan.
Många verkar felaktigt reagera hårdare (och sjukt skadeglatt) mot någon som har en vilja att göra gott och inte lever efter den än någon som varken har viljan eller handlingen.
SEB-chefen, Wallenbergarna etc som ALDRIG erkände att ersättningarna var ORÄTTVISA och moraliskt oförsvarbara utan på sin höjd ett "PR-misstag" kommer av någon anledning lindrigare undan. Lundby-Wedin har viljan att göra om och göra rätt. Näringslivstopparna har inte ens den viljan. De förtjänar därför mer kritik.
Johan K, 15:59, 24 mars 2009. Anmäl
Visst är det märkvärdigt tyst från Mona och Tomas nu säger man inte häpnadsväckande och ser alldeles bestörta ut vilka fåntrattar.
Erik, 15:40, 24 mars 2009. Anmäl
Förstår man inte de beslut som den styrelse man är medlem i fattar, så kanske man borde överväga att sin position som LO-bas. Vissa krav på bla intelligens ställs på på en person som innehar denna post. Svågerpolitik och rätta kontakter räcker liksom inte.
Jan, 15:21, 24 mars 2009. Anmäl
Tyvärr så är det nog så att Wanja är precis lika kompetent som flertalet LO-medlemmar annars hade vi haft strömavhopp från facket vilket inte är fallet. Medlemmarna gnäller lite, betalar lydigt in avgiften och när den tiden kommer röstar in en ny Wanja.
Jon, 14:13, 24 mars 2009. Anmäl
Jag är så olycklig för detta” Fortsätt med det,samt andra som är lika involverde.?Förbund som stöder dig.
Thord, 13:37, 24 mars 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
IT-tjänster och produkter
Vill du förbättra din IT-funktion och samtidigt spara pengar?
-
Vendelsö Bemanning
Uthyrning av erfarna, engagerade transportchaufförer i Stockholm.
-
Flytt och bemanning
Din flyttfirma i Stockholm - För flytt, bohagsflytt & kontorsflytt.


























