Lundgren avvisade samtidigt medieuppgifter om att Riksgälden, när Antonovs lämplighet utreddes, skulle ha anlitat utländska myndigheter som FBI. Inte heller Säpo, långivaren Europeiska investeringsbanken (EIB) eller den förra ägaren General Motors (GM) bistod, enligt Lundgren.
– Det var bra att få komma hit och klara ut de missförstånd som har funnits, sade han till TT efter utfrågningen.
Det besked Lundgren gav i frågan i april 2011 baserades på två rapporter från det amerikanska undersökningsföretaget Kroll, uppgifter från en rysk advokatfirma samt brevväxling och samtal med Antonov själv.
Bland annat ska Lundgren ha haft ett tre timmar långt möte med Antonov i Stockholm.
Enligt riksgäldschefen är utsikterna goda för att Riksgälden ska få tillbaka de 2,2 miljarder kronor man har i fordringar på konkursboet efter biltillverkaren.
Det stora värdet i konkursboet består enligt Lundgren i dag av möjligheten att driva vidare och utveckla reservdelstillverkningen.
– Vi har säkerheter i det och även i de verktyg som finns kvar, säger han.