Guldpriset är rekordhögt – men bara i dollar. Alla svenska sparare har därför anledning att se upp. Det som ser ut som ett guldläge kan lätt bli en guldfälla.
Under tisdagen klättrade guldpriset till en ny rekordnivå. Priset på ett troy uns guld (motsvarande 31,1 gram) nådde 1 065 dollar.
För småsparare har det blivit allt lättare att ge sig i kast med olika typer av råvaruinvesteringar. Bland annat finns så kallade guldcertifikat, där det går att tjäna pengar om guldpriset går upp. Om guldpriset sjunker faller värdet.
I samband med guldprisets nya rekordnotering upplever både SIP Nordic (som sköter Royal Bank of Scotlands försäljning av råvarucertifikat) och Handelsbanken en ökad efterfrågan av guldcertifikat.
– Framför allt de sista veckorna verkar det som om allt fler tittar på guld. Och intresset är störst från privata investerare, säger Viktor Östebo, som ansvarar för börshandlade investeringsprodukter på SIP Nordic.
Just nu är det i huvudsak efterfrågan från sparare och investerare som driver upp guldpriset, menar Torbjörn Iwarsson, råvaruchef på Handelsbanken:
– De fundamentala faktorerna talar egentligen för ett sjunkande guldpris. Men i samband med att guldet passerade all time high drivs efterfrågan av psykologiska faktorer, säger han.
Om man har inkomster i svenska kronor gäller det dock att inte stirra sig blind på guldets nya rekordnotering. Eftersom guld handlas i dollar är den rådande dollarkursen minst lika viktig.
Värdet på dollarn har sjunkit med en fjärdedel sedan början av mars. I och med att försvagningen av dollarn varit långt mycket större än guldprisökningen befinner vi oss långt ifrån något guldprisrekord i kronor mätt.
I slutet på februari i år toppade guldpriset i kronor och sedan dess har det försvagats med 16 procent. För att undvika valutaeffekten väljer många sparare att valutasäkra sina guldinvesteringar – vilket dock kostar en del i avgifter hos mäklarna.
Uppskattningsvis 3 procent av Sveriges småsparare investerar i råvaror, enligt siffror från nätmäklaren Avanza. Sparekonomen Claes Hemberg på Avanza ställer sig skeptisk till råvaror som sparform för oerfarna placerare.
– Råvaror är något man spekulerar i. Jag skulle inte råda någon att spara i råvaror. Det är komplicerade produkter och priserna varierar något oerhört, varnar Claes Hemberg.