Privatekonomiska krönikor

Många fällor kring skydd för efterlevande

Publicerad 2005-02-19 21:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Många familjer får drastiskt sänkt levnadsstandard om en förälder dör. Men det är svårt att få en bild av exakt hur ekonomin förändras. Dessutom finns fällor som kan göra att pengarna fryser inne.

Staten ger stöd till familjer när en förälder dör. Men grundprincipen är att varje vuxen svensk ska vara självförsörjande. Därför betalas stödet bara ut under en kortare tid.

Fackens och arbetsgivarnas kollektivavtal ger också pengar till efterlevande.

Så här fungerar stödet till efterlevande från staten och fackens försäkringar:

Omställningspension. Betalas ut under ett år eller tills det yngsta barnet fyllt tolv år.

Pensionens storlek beror på hur mycket den avlidne tjänade. Starkt förenklat kan man säga att omställningspensionen blir 55 procent av den pension den avlidne själv skulle ha fått vid 65 års ålder.

Fällor: Sambo utan barn tillsammans med den avlidne får ingen omställningspension. Med undantag för om de tidigare varit gifta med varandra. Det räcker inte att vara gift för att få omställningspension. Den avlidne och den efterlevande måste dessutom bo på samma adress.

Barnpension. Efterlevande barn har rätt till barnpension till och med den månad de fyller 18 år eller tills de gått ut gymnasiet. Barnpensionen beräknas liksom omställningspensionen på den pension den avlidne skulle fått vid 65 års ålder.

Ett barn utan syskon under tolv år får 35 procent av den avlidne förälderns pension och ett barn utan syskon som fyllt tolv år får 30 procent.

Två syskon under tolv år får 30 procent var och två syskon som fyllt tolv år får 25 procent var.

Barn är garanterade 1.313 kronor i månaden, i efterlevandestöd

Fällor: Barnet måste vara bosatt i Sverige för att få efterlevandestödet. Att den avlidne föräldern bodde i Sverige räcker inte.

Tjänstegrupplivförsäkring. Betalas ut till efterlevande till anställda på arbetsplatser med kollektivavtal. Det gäller ungefär 90 procent av alla anställda i Sverige.

Tabellerna här under visar vilka belopp som är aktuella 2005.

Om inte den avlidne skrivit ett förmånstagareförordnande går pengarna till i tur och ordning: Make eller maka samt registrerad partner, barn, föräldrar. Men det går att ha vem som helst som förmånstagare. Exempelvis syskon eller en vän

Fällor: Sambor måste skriva förmånstagarförordnande. Beloppet för en ensamstående person vars föräldrar är döda blir bara 19.650 kronor om personen inte gjort någon annan till förmånstagare.

Efterlevandeskydd genom pensionsavtalen. Reglerna är snåriga och dessutom olika beroende på inom vilket yrkesområde man jobbar.

Generellt kan man säga att anställda i stat, kommuner och landsting har möjlighet att få ett garanterat efterlevandeskydd men att den möjligheten saknas för privatanställda.

Fällor: I de flesta fall räcker det inte att vara gift för att efterlevandeersättningen ska betalas ut. Makarna måste dessutom vara skrivna på samma adress. De privatanställda tjänstemännens avtal ger ingen familjepension till sambor även om den avlidne tjänade mer än 27.000 kronor i månaden.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP

Aktivisten Chens bror har försvunnit

Chen Guangcheng flydde sin husarrest. Nu har brodern inte hörts av sedan han gav sig av från sin hemby för två dagar sedan. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Rebellarmé: Sätt in flygräder

Vill rikta dem mot syriska regimen. FSA överger dessutom FN:s fredsplan efter att 92 personer, varav 32 var barn, dödades i Homs. 18 1 tweets 17 rekommendationer

Foto: Jacques Wallner

Kul att vara en farlig miljöbuse

Det är riktigt kul att vara miljöbuse i en Camaro med en stor och törstig V8-motor. Fast det började trist.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan