Flera av de svenska vårdkoncernerna är mycket högt belånade. De fyra stora riskkapitalbolagsägda bolagen har sammanlagda skulder på över 25 miljarder kronor. En stor del av intäkterna går till att betala räntor.
Riskkapitalbolagens affärsmodell är ofta att köpa ett företag, omstrukturera, dela ut det egna kapitalet och i stället finansiera verksamheten med hjälp av lån. Efter några år säljs så ofta bolaget vidare med en stor vinst. Men den höga belåningsstrategin är också riskfylld.
Om intäkterna minskar eller räntorna går upp kan bolag snabbt hotas av konkurs.
I till exempel Attendo, som i huvudsak producerar äldrevård åt kommunerna, var det egna kapitalet vid senaste årsskiftet negativt. Det är mycket ovanligt och innebär i normalfallet konkurs. Attendo har över åtta miljarder i lån. Bland långivarna som tjänar på detta finns riskkapitalbolagen och deras ägare. Attendos ägare har till exempel lånat ut drygt två miljarder kronor till Attendo mot 15 procents ränta.
Även Capios moderbolag är högt belånat. Bolaget har expanderat snabbt i Europa och totalt finns lån på över 19 miljarder kronor. Också här har riskkapitalbolagen lånat ut pengar mot goda villkor.