Mänskliga kontor ökar kreativiteten

Publicerad 2004-10-04 20:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Genom att inreda kontor som utgår ifrån människan kan vi sänka sjukfrånvaron och öka kreativiteten. Det menar Alexandra Moore, inredningsarkitekt och doktorand på Luleå tekniska universitet.

Hon är kritisk till den raka, strama inredning som dominerar dagens svenska kontor. Färgskalorna är för enformiga och kontorslandskapen ofta för stora, menar hon.

- De bidrar till att skapa stress. Hjärnan behöver omväxling för att kunna fungera och vi måste bygga mänskligare, mer varierade kontor.

Hon vill att inredningen ska stimulera fantasin och kreativiteten. Gärna genom att ta intryck av naturen.

- Jag tror på en mångfald av ljus, färg, form, vatten, luft, växter, musik och konst. Miljöer som får människor att röra på sig och lugna öar där man kan sitta och tänka.

Alexandra Moore är industridoktorand på institutionen för arbetsvetenskap på Luleå tekniska universitet. Forskningen på institutionen söker svar på hur arbetsmiljön påverkar hur vi mår och agerar. Den är tvärvetenskaplig och undersöker både den psykosociala miljön, till exempel hur bra man trivs med chef och kolleger, och den fysiska miljön, hur kontoret är byggt och inrett.

Forskningen är ännu till stora delar i sin linda, men Alexandra Moore känner igen frågorna från sitt arbete som inredningsarkitekt.

- Jag höll kontakten med dem som jobbade i de kontor jag hade inrett. På så sätt fick jag förståelse för sambandet mellan miljön och människors beteende. Men då handlade det såklart om amatörmässiga uppfattningar.

Nu planerar hon att genomföra tre fallstudier på kontor och skolor i Stockholmsområdet. Tanken är att ta reda på vilken effekt olika typer av inredning har för stressen och inlärningen.

Resultatet ska bli en praktisk vägledning till den hållbara arbetsplatsen.

Det kommer att dröja några år innan allt är klart. Men från och med nästa höst räknar hon med att släppa de första delresultaten. Hon hoppas att hennes arbete ska få chefer att inse att vi behöver en annan typ av kontor.

- Vi måste anstränga oss för att skapa miljöer som utgår från ett humanistiskt helhetstänkande. Det är vad kunskapssamhället behöver för att utvecklas.

Hon understryker att det inte handlar om påkostad, spektakulär design utan ett en avvägd blandning av form och ekonomi.

- Många tror att det är dyrt att bygga om. Men om man jämför med kostnaderna för sjukdagar och vikarier inser man snart att det rör sig om små pengar.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP

Aktivisten Chens bror har försvunnit

Chen Guangcheng flydde sin husarrest. Nu har brodern inte hörts av sedan han gav sig av från sin hemby för två dagar sedan. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Rebellarmé: Sätt in flygräder

Vill rikta dem mot syriska regimen. FSA överger dessutom FN:s fredsplan efter att 92 personer, varav 32 var barn, dödades i Homs. 18 1 tweets 17 rekommendationer

Foto: Jacques Wallner

Kul att vara en farlig miljöbuse

Det är riktigt kul att vara miljöbuse i en Camaro med en stor och törstig V8-motor. Fast det började trist.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan