Köttskandalen visar att Icas kvalitetsarbete har misslyckats. För att återupprätta förtroendet väljer därför den centrala ledningen att offra en del av
den viktiga julhandeln.
Kundernas förtroende är förstås väldigt viktigt och det byggs upp under lång tid. Ica har varit bland de skickligaste företagen i Sverige på att skaffa sig just förtroende. En stor del av detta handlar om kvalitet. I företagets årsredovisning står att Icas kvalitetsarbete går ut på att kontrollera produkterna i alla led, även hanteringen i butikerna.
Att fyra Maxibutiker rutinmässigt har brutit mot livsmedelslagen (de medger det själva på sina hemsidor) visar att detta kvalitetsarbete har misslyckats. Därmed är också förtroendet för Ica rejält naggat i kanten.
Nu har ledningen börjat det mödosamma arbetet med att återupprätta förtroendet. Ett externt företag ska kartlägga hur butikerna sköter sin kontroll och Ica drar in sin skojiga reklam. Det sistnämnda betyder att man sätter julhandeln på spel. Självklart missar kedjan kunder som inte ser Icas priserbjudanden, men väl konkurrenternas.
Långsiktigt är strategin helt riktig. Först måste företaget städa upp internt innan man kan slå på trumman för sin förträfflighet gentemot konsumenterna.
Kortsiktigt lär däremot andra Icahandlare vara upprörda. Många får nu lida för att några ertappats med lagbrott. På goda grunder kan dessa Icahandlare misstänka att konkurrenterna inte är fläckfria utan i stället gynnas av ledningens beslut.