Driftstoppen i reaktor 1 i Oskarshamns kärnkraftverk förlängs ytterligare. Reaktorn skulle ha tagits i drift under onsdagen efter stoppet för att åtgärda turbinvibrationer.
Men under förberedelserna upptäckes en störning i matarvattensystemet. Nu planeras för återstart tidigast i början av nästa vecka, enligt ett pressmeddelande från OKG.
Även den planerade återstarten av Ringhals 1 försenas, på grund av ventilproblem. Vattenfall skriver på sin hemsida att uppstartsarbete pågår, men att ventilproblemen gör att man behöver kyla ned reaktorn till kall avställning, för kontroll och eventuell åtgärd.
Enligt tidigare planer skulle Ringhals 1 startas på nytt den 15 november, efter knappt två månaders revision.
Reaktor 1 i Oskarshamns kärnkraftverk planeras tas i bruk först i mitten av december, meddelade kraftbolaget OKG till den nordiska elbörsen Nordpool på torsdagen. Den planerade återstarten skjuts upp på grund av vibrationsproblem i reaktorturbinen. OKG ska också inleda en utredning för att ta reda på hur problemen har hanterats hittills under det planerade driftstoppet.
OKG har beslutat att lyfta av turbinhuset i Oskarshamn 1 för att göra en ordentlig analys av problemet.
– Det tar lite längre tid och därför flyttar vi fram återstarten längre än vad vi tänkt från början, säger informatör Annika Carlsson.
Reaktorn skulle ha tagits i drift i onsdags men återstarten planeras nu till mitten av december.
– Det är vår absoluta förhoppning att den ska tas i drift då. Det har gjorts en beräkning av vilken tid det tar att lyfta av turbinhuset, analysera problemet och titta på en eventuell ombalansering av turbinen. Men ingen gladare än vi om vi får det hela att fungera tidigare, säger Annika Carlsson.
Under förberedelser inför återstarten upptäcktes också ett fel på matarvattensystemet som gjorde att vattennivån blev för hög i reaktortanken. OKG undersöker nu om det finns ett samband mellan matarvattenstörningen och turbinvibrationerna.
Vid uppstarten av reaktor 1 i Ringhals upptäcktes att två ventiler i ett avstängningsystem inte fungerade som de skulle.
– Vi måste kyla ner reaktorn tills temperaturen är så låg att reparatörer kan gå in och titta och åtgärda felet, säger Gösta Larsen, kommunikationschef på Ringhals AB.
Nedkylningen till så kallad avställning inleddes på torsdagsmorgonen och beräknades vara klar under eftermiddagen.
– Då kommer vi att kunna lokalisera problemet och åtgärda det så fort som möjligt. Då kan vi också att ge besked om en ny planerad starttidpunkt. När vi fixat detta kommer det inte att så jättelång tid innan vi är tillbaka i drift igen, säger Gösta Larsen.