Fackförbund

Metall oroligt för vårdkrav

Publicerad 2008-05-13 17:52

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sjuksköterskornas lönemanege är dåligt krattad. De offentliganställdas löner får inte öka mer än i industrin, tycker metallbasen Stefan Löfven. Men han får mothugg av Vårdförbundets ordförande Anna-Karin Eklund.

När Vårdförbundet mitt under brinnande strejk avhandlade sin kongress i Stockholm talade Eklund om det stora stöd som sjuksköterskorna har.

Men stödet är inte helhjärtat. Det mäktiga metallfackets ordförande Stefan Löfven är orolig för konsekvenserna om vårdfacket skulle få igenom sina lönekrav, som är dubbelt så höga jämfört med vad övriga grupper på arbetsmarknaden har fått.

- Ju fler inom offentlig sektor som vill ha lite till, desto större är risken. Märket för löneökningarna måste sättas i den konkurrensutsatta sektorn. Ska den offentliga sektorn ha större löneökningar krävs skattehöjningar, och jag tror inte att det är jordmån för det nu, säger Löfven.

Metallbasen understryker att han inte har några synpunkter på just Vårdförbundets krav. Men totalt sett kan facken inom den offentliga sektorn inte få mer än facken på den privata sidan. Däremot finns pengar till offentliga löneökningar om de privatanställda får högre löner så att skatteintäkterna ökar, anser Löfven.

Metall har i LO:s diskussioner accepterat att Kommunal och Handels får lite mer. Och Löfvén tycker att facken inom den offentliga sektorn också bör resonera sig fram till vilka som ska ha lite mer — och därmed också vilka som ska ha mindre.

Men Vårdförbundets ordförande Anna-Karin Eklund hävdar tvärtemot Löfven att facken i den offentliga sektorn kan få mer än den konkurrensutsatta industrin. Eklund påpekar att de allra flesta fackliga organisationer inom offentlig sektor är kvinnodominerade.

- Det är inte bara Vårdförbundets medlemmar som behöver uppvärderas där. Det är politikernas ansvar att betala om man vill ha en fungerande välfärdssektor, säger Eklund.

Hon ser inga problem med att den offentliga sektorns personal får större lönepåslag än privatanställda industriarbetare.

- Om vi vill åstadkomma reallöneförflyttningar måste vi också se till betala högskoleutbildade kvinnodominerade yrken rättvisa löner, säger Eklund.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.