Mexikansk magnat miljardärstvåa

Publicerad 2007-04-12 08:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

New York. Den mexikanske telekommiljardären Carlos Slim Helu har i tysthet seglat upp på platsen som världens näst rikaste man.

Han har förpassat den amerikanske finansmannen Warren Buffett till tredje plats och flåsar Microsofts grundare Bill Gates i nacken, skriver affärstidningen Forbes i sin nätutgåva.

Stigande aktiekurser hade på onsdagen ökat mexikanens förmögenhet till 53,1 miljarder dollar (cirka 365 miljarder kronor), enligt Forbes beräkningar. Det är 700 miljoner dollar mer än Buffett värderas till.

Bill Gates, som toppat listan de senaste 13 åren, har en förmögenhet på 56 miljarder dollar (cirka 385 miljarder kronor), trots att han gör sitt bästa för att spendera pengar på välgörenhet.

Slim har ökat sin personliga förmögenhet med 23 miljarder dollar bara de senaste 14 månaderna, tack vare en stark ekonomi i hemlandet Mexiko, där börsen steg med nästan 50 procent förra året. Den 67-årige magnaten har avfärdat kritiker som hävdat att hans bolag Telmex i praktiken har monopol. "Om du lever för andras uppfattning så är du död. Jag vill inte leva för att gå omkring och tänka på hur jag ska bli ihågkommen", sade han bland annat.

Några planer på att följa Gates och Buffetts exempel och skänka bort stora delar av förmögenheten har han inte.

"Fattigdom avskaffas inte med gåvor", har han sagt enligt Forbes. Att bygga företag gör mer för samhället "än att gå runt som jultomten" är ett annat återgivet citat.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.