Miljardbelopp till vaccin av Gates
Uppdaterat 2010-01-29 15:39. Publicerat 2010-01-29 13:45
Foto: Saurabh Das / AP Microsoftgrundaren Bill Gates donerar tio miljarder till forskning och distribution av vacciner.
Mjukvarujätten Microsofts grundare Bill Gates meddelade på fredagen att han under den kommande tioårsperioden kommer att donera tio miljarder dollar till forskning och distribution av vacciner till befolkningarna i världens fattigaste länder
– Vi måste göra detta decennium till vaccinets decennium, sade Gates till deltagarna i det världsekonomiska forumet som pågår i Davos i Schweiz.
Forumet i Davos samlar varje år världens ledande finansmän och politiker.
– Vaccin har redan räddat miljontals liv i utvecklingsländerna. Innovationer kommer att göra det möjligt att rädda fler barn än någonsin förr, fortsatte Gates.
– Vacciner är som mirakel, bara några få doser kan förebygga dödliga sjukdomar under en livstid. Vi har valt vacciner som vår första prioritet inom Gates-stiftelsen eftersom vi har sett deras fantastiska inverkan på barns liv, sade Bill Gates hustru Melissa Gates vid framträdandet där även Sveriges biståndsminister Gunilla Carlsson deltog.
Melissa Gates leder tillsammans med maken parets välgörenhetsstiftelse.
Bill Gates, som är "stamgäst" på Davos-sammankomsterna, uppmanade även andra affärsmän att "fylla kritiska finansieringsluckor" för att stödja olika vaccineringsprogram för barn i utvecklingsländerna.
Världshälsoorganisationen WHO:s chef Margaret Chan sade efteråt att Bill Gates initiativ "saknar motstycke" men att det ändå bara är en liten del i förhållande till det behov som finns.
– Det är absolut nödvändigt att både stater och den privata sektorn ökar sina ansträngningar för att förse de barn som behöver det bäst med livräddande vacciner, sade WHO-chefen.
Visar 1-5 av 5. Per sida:
När man har den osedvanliga turen att vara först med något som anammas world wide och får en oerhörd utdelning på detta. Då får man bara grattulera om personen ifråga också har det goda omdömmet att låta en del av vinsten gå tillbaka till de sämre lottade i världen.
Perspektiv, 19:43, 30 januari 2010. Anmäl
Så länge mer än 75 % av jordens befolkning är beroende av träkol borde det vara vettigare att hjälpa till bygga el nätverk i Afrika och andra länder där man i dag skövlar sin skog för att köpa mat och värma mat. Det är el de behöver. Men visst det är ju bra att vaccinera dem. Men saken är ju just det att de behöver kunna koka vatten och mat. Många sjukdomar kommer ju som oftast den vägen.
Mikael Jansson, 09:11, 30 januari 2010. Anmäl
Så att han kan forsätta att begränsa befolkningen? Vad gör en föredetta oligopol fantast som inte annat än ökar sin förmögenhet varje dag med sina pengar? ngt gått? Tror inte det... I svalbard har han sparat frön och gener och i Afrika försöker han stoppa Aids. Ngt hr han i kikaren håll ett öga på denna sluge gubbe.
Sveno, 23:46, 29 januari 2010. Anmäl
Vad har han hittat på nu då... ?
"The Gates Foundation has poured $218 million into polio and measles immunization and research worldwide, including in the Niger Delta. At the same time that the foundation is funding inoculations to protect health, The Times found, it has invested $423 million in Eni, Royal Dutch Shell, Exxon Mobil Corp., Chevron Corp. and Total of France — ..."
resterande text från 2007: http://www.latimes.com/news/la-na-gatesx07jan07,0, 2533850.story
SES, 20:00, 29 januari 2010. Anmäl
Bill Gates fru heter Melinda, inte Melissa.
MH, 17:08, 29 januari 2010. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Unionen - fackförbund
Unionen - Det största fackförbundet för det privata arbetslivet.
-
Fråga experterna
Experthjälp - Livet är enklare för den som frågar!
-
Arbetsrätt
Juristbyrå inriktad på humanjuridik, skadeståndsrätt, fastighetsrätt m.m.

















