Miljonsmäll för Carnegie

Publicerad 2007-05-08 09:02

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Investmentbanken Carnegie tvingas skriva ned sin vinst med 128 miljoner sedan det upptäckts att bankens tradingavdelning manipulerat värdet på optioner. De inblandade har fått lämna företaget.

Optionerna måste totalt nedvärderas med 370 miljoner kronor.

- Våra kontrollsystem visade att något inte stämde, säger Carnegies vd Stig Vilhelmson.

Det var först på måndagen som Carnegie insåg omfattningen av de uppblåsta värderingarna på optioner, som inte har en tillräckligt stor marknad för att få en tillförlitlig prissättning. Därför görs en teoretisk värdering av bolagets personal. Det är där som tre anställda medvetet gjort alldeles för orealistiska bedömningar.

- Det är personer med förtroendeställning på tradingavdelningen som fullständigt brutit mot våra regler. De har slirat med prissättningen på optioner under hela året, säger Stig Vilhelmson.

De inblandade hade nyckelpositioner på tradingavdelning i Stockholm och har fått lämna företaget. Carnegie har tillsatt en intern utredning för att se över de egna systemen. Stig Vilhelmson kan inte se ett direkt syfte med de djärva värderingarna eftersom de tre anställda inte tjänat något själva.

- Det man kan konstatera är att om en trader får förluster försöker man vanligtvis ta igen det med att spekulera. Och då blir det ofta ännu större förluster. Det här var ett lättare sätt att dölja förluster, säger Stig Vilhelmson.

Optionerna tillhör Carnegies egna marknadspositioner och har ingen effekt på bankens fonder eller kunder. Första och andra kvartalets resultat kommer att påverkas negativt av nedvärderingen. Carnegies vinst för första kvartalet var 211 miljoner kronor.

-Min förhoppning är att aktörer på marknaden inser att det bara är ett litet antal individer som förstört, säger Stig Vilhelmson.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Remy de la Mauviniere, Javier Galeano, Misha Japaridze, Bertil Ericson / AP, Scanpix

Diktatorernas vapen smids i demokratier

Övervakningslagar i Sverige, EU och USA driver på utvecklingen, säger hyllad nätdebattör och författare. Läs intervjun med Evgeny Morozov

Ericsson utpekat i Iran. Svenska telekomjätten granskad.

Bolag inbjudna till dialog. Handelsministern vill ha svar om avlyssning.

Foto: JW Marriott Marquis Dubai

Världens högsta hotell öppnar snart i Dubai

Dubai har inte tröttnat på höghus, lyx och flärd. Senare i år öppnar världens högsta hotell i metropolen. 355 meter högt och 1.608 rum.

Foto: Scanpix Stina Segerström.

Segerström tillbaka

Rutinerat lag till Algarve cup. Stina Segerström är tillbaka i landslaget efter skadan. Siktet är inställt på OS.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.